Největší šanci na úspěch má v prvním kole Jan Fischer

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Největší šanci na úspěch v prvním kole přímé volby prezidenta má bývalý premiér Jan Fischer. Podle průzkumu agentury Median by pro něj v září hlasovalo 35,5 procenta lidí, kteří by šli k volbám.

Druhý by skončil bývalý premiér Miloš Zeman, kterého by podpořilo 21,5 procenta voličů. Další prezidentští kandidáti by skončili s velkým odstupem za nimi. ČTK má výsledky průzkumu k dispozici. 

Třetí a čtvrtý by byli ministr zahraničí a šéf vládní TOP 09 Karel Schwarzenberg s devíti procenty hlasů a místopředseda ČSSD a senátor Jiří Dienstbier se sedmi procenty. Následoval by kandidát ODS a místopředseda Senátu Přemysl Sobotka, kterého by na Hradě rádo vidělo šest procent lidí, a ekonom a někdejší ministr Vladimír Dlouhý, kterého podporuje pět procent Čechů. 

V porovnání s předchozím průzkumem si kandidáti hlavních parlamentních stran Schwarzenberg, Dienstbier a Sobotka mírně polepšili. Pomohlo jim definitivní odstoupení ekonoma Jana Švejnara z prezidentského klání a nynější kampaň před senátními a krajskými volbami, uvedla agentura. 

Důležitým ukazatelem pro druhé kolo volby, do kterého postupují dva nejúspěšnější kandidáti z kola prvního, je rovněž jejich přijatelnost pro voliče. I zde vede Fischer, který je přijatelným kandidátem na prezidenta pro 53 procent lidí. Třetina lidí zařadila mezi tři nejpřijatelnější kandidáty Zemana a 14,5 procenta občanů Dienstbiera.

Tagy: mínění prezidentské volby prezidentská kandidatura

Zdroje: ČTK