Nejkrvavější pouť: Tlačenice v Mekce byla nejhorší v historii

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 9. 10. 2015 14:50) - Aktuality autor: roj

Přestože původní odhady počtu obětí zářijové tlačenice během pouti do Mekky hovořily o necelých 800 obětech, realita je mnohem tragičtější. Podle agentury AP zahynulo 1453 lidí a ani tyto počty nebudou konečné, pravděpodobně přesáhnou dva tisíce. Letošní pouť se tak stala nejtragičtější v její historii. 

Poutníci, kteří se dotýkají Kaaby, nejsvatějšího artefaktu muslimů

Poutníci, kteří se dotýkají Kaaby, nejsvatějšího artefaktu muslimů,zdroj: Profimedia.cz

Poutníci byli ušlapáni 24. září v údolí Míná, když směřovali k rituálu kamenování Satana. Letošní pouti se zúčastnily asi dva miliony muslimů. Saúdské království od začátku kladlo důraz na zajištění bezpečnosti a povolalo 100 tisíc policistů a vojáků, tragickému incidentu se přesto zabránit nepodařilo. Dosud největší podobné neštěstí se v Saúdské Arábii stalo v roce 1990, kdy bylo ušlapáno 1426 lidí.

Mezi mrtvými bylo podle AP 465 Íránců, 148 Egypťanů a 120 Indonésanů. Dalšími nejvíce postiženými zeměmi jsou Indie (101 obětí), Nigérie (99 obětí), Pákistán, (93 obětí), Mali (70 obětí), Bangladéš (63 obětí) a Senegal (54 obětí). Mrtví pocházeli i z Beninu, Kamerunu, Etiopie, Súdánu, Maroka, Alžírska, Ghany, Čadu, Keni a Turecka. Zraněno bylo podle úředních údajů 934 osob.

Konečná bilance dosud není jasná, protože stovky lidí se stále pohřešují. Podle indických a indonéských diplomatů by počet obětí mohl přesáhnout i dva tisíce.

Írán i další státy, jejichž občané v Mekce zahynuli, obviňují Saúdské Araby, že při zajištění bezpečnosti selhali. Některé země dokonce vyzvaly, aby organizace pouti přešla na mezinárodní instituce, protože Saúdská Arábie je údajně nekompetentní.

Tagy: zahraničí Saúdská Arábie Mekka pouť do Mekky

Zdroje: ČTK