Nedělejme z bytů OKD předvolební téma, vyzval Bakala Zaorálka

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Finančník a spolumajitel společnosti RPG Byty Zdeněk Bakala nechce, aby se z kauzy bývalých bytů OKD v severomoravském regionu stalo předvolební téma. Kvůli tomu zaslal otevřený dopis místopředsedovi ČSSD Lubomíru Zaorálkovi.

Bakala to oznámil ve středu. Zaorálek dlouhodobě kritizuje vztahy RPG Byty se svými nájemníky. Podle něj se téma dostává do předvolební kampaně, protože se obyvatelé bývalých bytů OKD cítí ohrožení. 

Za politizováním kauzy severomoravských bytů může podle Bakaly "politická bojůvka kolem Zaorálka". "Rád bych Vás tímto požádal, abyste se osobně zasadil, že se z takzvaných bývalých bytů OKD nestane opět volební téma," napsal Bakala politikovi. 

Zaorálek: Téma tu není kvůli mně, lidé se cítí Bakalou ohroženi

"Téma se neobjevuje, protože to chci já, ale protože se lidé cítí Bakalou ohrožení," reaguje Zaorálek. Největší obavy mezi nájemníky RPG Byty podle místopředsedy ČSSD aktuálně panují ze zvyšování nájmů. "Jestliže bude chtít společnost RPG Byty zvyšovat nájemné, tak to pro ty lidi bude existenčně nesmírně těžké," poznamenal Zaorálek. 

Bakala nevylučuje, že se přes jeho výzvu téma bytů RPG Byty v předvolební kampani přesto objeví. "Jsem velký kluk, já to unesu, nemám s tím zásadní problém. Nicméně si myslím, že je to špatné pro společnost jako takovou a je to špatné pro její nájemníky," řekl finančník na TK. V bývalých bytech OKD žije na severu Moravy přes 100 tisíc lidí. 

Nájemníci mají nadále předkupní právo za zvýhodněných podmínek

Spor o předkupní právo na bývalé byty OKD vypukl loni, když firma vypověděla závazek předkupního práva nájemníkům. Společnost RPG Industries držela byty díky koupi společnosti Karbon Invest, která je získala v roce 2004 privatizací státního podílu v OKD. 

Ministerstvo financí letos v červenci oznámilo, že uspělo v arbitráži u Rozhodčího soudu při Hospodářské komoře a Agrární komoře ohledně bývalých bytů OKD. Podle rozhodnutí prý mají nájemníci nadále předkupní právo za zvýhodněných podmínek. Společnost RPG Industries ovšem již v březnu oznámila, že se z arbitráže stahuje. 

RPG Industries své odstoupení z arbitráže vysvětlila tím, že nevěří ve spravedlivý proces v České republice. Společnost zároveň vzala zpět svou loňskou výpověď závazku předkupního práva nájemníkům. Zároveň musí zaplatit pokutu 30 milionů korun, kterou v únoru dostala od ministerstva financí za to, že byty převedla do majetku dceřiné firmy RPG Byty.

Tagy: kauza byty bakala zaoralek OKD

Zdroje: ČTK