Nechte se očkovat proti černému kašli, doporučuje těhotným ministerstvo

- Aktuality autor: roj

Těhotné ženy by se podle doporučení národní imunizační komise měly nechat mezi 23. a 36. týdnem těhotenství očkovat proti černému kašli. Protilátky se díky tomu dostanou do placenty a mateřského mléka a sníží se tak riziko přenosu vysoce infekční nemoci na novorozence. Podle Společnosti pacientů s následky po očkování by ale bylo bezpečnější očkovat ženy plánující těhotenství a jejich rodiny.

Ministerstvo zdravotnictví doporučuje těhotným ženám, aby se nechaly očkovat proti černému kašli (ilustrační snímek)

Ministerstvo zdravotnictví doporučuje těhotným ženám, aby se nechaly očkovat proti černému kašli (ilustrační snímek),zdroj: ThinkStock

Černý kašel je vysoce infekční, nejrizikovější je nákaza pro neočkované a neúplně očkované malé děti, hrozí jim vážné komplikace i smrt. Vloni bylo v Česku hlášeno 2521 onemocnění, je to 23,98 případu na 100 tisíc obyvatel, což je nejvíc od roku 1963. Zvýšená je zejména nemocnost nejmenších dětí.

Očkování v těhotenství odůvodňují vakcinologové tím, že se mateřské protilátky přenesou přes placentu na plod a do mateřského mléka. Dítě je chráněno první dva až tři měsíce života, než může být očkováno. "Dosud nebylo prokázáno zvýšené riziko vedlejších reakcí po vakcinaci u těhotných žen ve třetím trimestru, ani u jejich dětí," uvedlo ministerstvo.

Podle předsedy Společnosti pacientů s následky po očkování Václava Hrabáka je očkování matek v těhotenství svým způsobem vakcinologickou novinkou, o které se toho ví vědecky jen velmi málo.

"Důsledky pro dítě v prenatálním období, v jeho nejkřehčí části vývoje, mohou být rozpoznány až za řadu let, což může být při masivním očkování statisíců těhotných žen již pozdě," varoval. Sotva pětiletá praxe není podle Hrabáka dostatečným důkazem bezpečnosti vakcíny.

Doporučení komise se týká ročně zhruba 100 tisíc těhotných žen. "Zhruba 100 tisíc podaných dávek může v principu ohrozit zdraví 200 tisíc lidských bytostí," varoval Hrabák.

Bezpečnější podle něj by bylo kontrolovat protilátky proti černému kašli u těhotných. Očkovány by pak byly jen ty, které mají protilátek málo nebo žádné, a to podle aktuální epidemiologické situace v daném čase, regionu, sociálním prostředí i s ohledem na jiná individuální rizika.

"Domníváme se, že doporučení odborníků ministerstva zdravotnictví není pro těhotné ženy a jejich budoucí děti dostatečně bezpečné. Budeme žádat odůvodnění tohoto rozhodnutí, jeho revidování, nebo poskytnutí dostatečných důkazů toho, že benefity tohoto doporučení převažují nad riziky," shrnul.

Tagy: těhotenství Česko domácí nemoci a nákazy Povinné očkování

Zdroje: ČTK