Nečas: V ODS nevíme, kdo bude jednat s Fischerem

- Aktuality autor: red

Občanští demokraté zatím neurčili, kdo z nich bude vyjednávat s premiérem Janem Fischerem o další podpoře jeho úřednické vlády. Vyjednávací tým určí stranické grémium, které ještě nerozhodlo.

Řekl to volební šéf ODS Petr Nečas v diskusi televize Prima, který tím ale jen posiluje spekulace, že ODS nemá jednoho silného lídra.

Nečas připustil, že dělat dva měsíce před volbami velké změny ve vládě by bylo zbytečné, ale ODS podle něj "nedá podporu tam", kde se nedodržují uzavřené dohody. 

O podobných otázkách dosud vyjednával předseda strany Mirek Topolánek. Ten se však po čtvrtečním jednání širšího stranického vedení vzal pozice volebního lídra a zváží také své setrvání v čele strany. Podle Nečase, který jej jako volební lídr nahradil, si nyní vzal "několik dní volna" na přemýšlení. 

Jan Fischer před několika dny vyzval dopisem k jednání předsedy ODS a ČSSD. Učinil tak poté, co z vlády odešel ministr životního prostředí Jan Dusík a po premiérově rozhodnutí pověřit řízením resortu ministra zemědělství Jakuba Šebestu stáhla Strana zelených svou podporu vládě. Demise ministra pro lidská práva Michaela Kocába, kterého zelení do kabinetu nominovali, se čeká v pondělí. 

Proti velkým změnám v kabinetu se vyslovil i prezident Václav Klaus, podle kterého by byl podobný krok krátce před volbami nezodpovědný. 

Nečas v sobotním rozhovoru pro Lidové noviny naznačil, že také ODS by svou podporu vládě mohla stáhnout. Podle občanských demokratů byly ústní dohody učiněné loni při vzniku úřednické vlády porušeny už rozhodnutím ČSSD postavit na první místo pražské kandidátky pro květnové parlamentní volby ministra vnitra Martina Pecinu. 

"Dohody se mají plnit, slovo se má držet. To je přeci solidní a poctivé chování," zdůraznil Nečas. Při dodržování dohod prý nebude důvod dělat nějaké "politické vlny" a on sám je prý přesvědčený, že dohody budou dodrženy. "To, co se stalo byly pouze určité krátkodobé kroky, které měly řešit určitou politickou situaci," uvedl. 

Nyní je podle názoru občanských demokratů porušen i princip, že v úřednické vládě nezíská převahu ČSSD ani strany někdejší vládní koalice. Porušení dohod konstatovala i Strana zelených, připomněl Nečas. Odchod dvou ministrů za zelené, kteří byli součástí koaliční vlády, podle ODS znamená, že sociální demokraté kabinet ovládli. 

Volební lídr ODS připustil, že v praktické rovině nedůvěra pro vládu znamená dva měsíce do voleb "velmi málo". "Nicméně nějaká hlasování budou, nějaké kroky vlády budou. Myslím si, že to není úplně bezvýznamná věc, zda nějaká strana stojí za vládou nebo za ní nestojí," vysvětlil. 

ČSSD v sobotu oznámila, že její předseda Jiří Paroubek na jednání s Fischerem dorazí. Dohody podle názoru Lidového domu porušeny nebyly, neboť v původním složení vlády ODS nominovala osm ministrů a ČSSD sedm členů vlády.

Tagy: ODS fischer

Zdroje: ČTK