Nečas čeká odpovědnost Vondry v případě odsouzení podřízených

- Aktuality autor: Nikola Velvarská

Premiér Petr Nečas (ODS) předpokládá, že ministr obrany Alexandr Vondra (ODS) vyvodí politickou odpovědnost ve chvíli, kdy bude některý z jeho bývalých podřízených odsouzen v souvislosti s předraženými zakázkami pro firmu Promopro v době českého předsednictví EU.

Opoziční ČSSD Nečase vyzvala, aby vyloučil možnost, že stamiliony korun z této kauzy nakonec skončily v pokladně ODS. Ministr Vondra zdůraznil, že jeho někdejší podřízená Jana Hendrichová, která figuruje mezi 12 obviněnými, podle něj vědomě škodu státu nezpůsobila.

"Jsem rád, a byl by, myslím, každý v mé situaci, že se ty věci konečně posouvají kupředu, nic se nezametá pod koberec," řekl Vondra novinářům ve sněmovně, kde se účastnil jednání jejího branného výboru.

Nečas zdůraznil, že Vondra by "jistě" převzal politickou odpovědnost, pokud by byli jeho podřízení uznáni v kauze vinnými z porušení zákona. Předseda vlády to sdělil s tím, že vzal na vědomí, že Vondra sám mezi obviněnými není. "Pokud by byl přímo obviněn, znamenalo by to jeho okamžitý odchod z vlády," zdůraznil Nečas. Vondra přímo být obviněn nemůže, jako senátor má imunitu. Svou funkci ve vládě v souvislosti s kauzou nabídl premiérovi k dispozici už minulý rok.

Psali jsme: ČSSD: Ať Nečas vyloučí, že stamiliony z Promopra skončily v ODS

ČSSD považuje Vondrův odchod z kabinetu za nezbytný okamžitě. Měla by přestat "komedie na demise v šuplíku", uvedl místopředseda nejsilnější opoziční strany Lubomír Zaorálek. "Pokud dnes premiér vyzývá občany k tomu, aby počítali s tím, že budu mít nižší mzdy, důchodce, že budou mít nižší důchody, rodiny, že budou mít nižší rozpočty, tak mi připadá naprosto nepřijatelné, aby zůstával ten stav, kdy má demisi pana Vondry v šuplíku a odmítá v této kauze konat," dodal.

Podle středečních informací serveru E15.cz a dnešních údajů Aktuálně.cz obvinila policie celkem tři bývalé Vondrovy podřízené, kromě Hendrichové ještě tehdejší ředitele odborů Radomíra Karlíka a Davida Mlíčka.

Zbývajících devět stíhaných jsou podnikatelé z firem, které se podle policie zapojily do spletitého řetězce fiktivních služeb, na jejichž konci byla stamilionová škoda pro český stát. Znalci ji v posudku vyčíslili na více než 388 milionů korun, uvedlo Aktuálně.cz. Celkem přitom stát zaplatil firmě Promopro, kterou v roce 2008 vybral bez výběrového řízení, 525 milionů korun za osvětlení, ozvučení, videopřenosy a další služby. Text obvinění má podle serveru 75 stránek.

Mluvčí pražského vrchního státního zastupitelství Irena Válová řekla, že státní zastupitelství ani policie dnes nebudou poskytovat žádné informace. Na nedostatek oficiálních informací dnes upozornili ve svých vyjádřeních i Vondra a premiér. 
"Jsem osobně přesvědčený, že tak slušná, pečlivá a této zemi oddaná úřednice, jako je paní Hendrichová, nezpůsobila státu vědomě a záměrně žádnou škodu," uvedl Vondra. Hendrichová médiím řekla, že s obviněním nesouhlasí. Vondra dodal, že příprava předsednictví i jeho průběh byly svým rozsahem zcela mimořádné a znovu poděkoval svým tehdejším spolupracovníkům.

Tagy: Vláda vondra kauza Promopro

Zdroje: ČTK