Nečas a Schwarzenberg budou jednat s Klausem o dodatku "Lisabonu"

- Aktuality autor: red

Prezident Václav Klaus se ve čtvrtek dopoledne setká s premiérem Petrem Nečasem (ODS) a ministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem (TOP 09).

Špičky české diplomacie budou hovořit o nadcházejícím summitu EU v Bruselu, kterého se Nečas i Schwarzenberg zúčastní. Premiér Petr Nečas po jednání vlády novinářům řekl, že s Klausem chce hovořit i o ratifikaci dodatku lisabonské smlouvy, na kterém se unijní státy shodly v polovině prosince.

Prezident s podpisem smlouvy váhal

Ten má umožnit vznik záchranného mechanismu pro státy v hospodářských potížích. Tématem by ale mohly být i aktuální otázky domácí politiky. Lídři se v Bruselu sice dohodli na změně smlouvy, členské země ji ještě budou muset ratifikovat. Vzhledem k tomu, že úprava neznamená přenos pravomocí z členských zemí na Brusel, státníci věří, že nikde nebude třeba změnu schvalovat v referendu. To by mohlo způsobit vážné problémy, jako tomu bylo v minulých letech při schvalování lisabonské smlouvy. S podpisem smlouvy tehdy váhal i Klaus.

Nečas už v Bruselu řekl, že by v Česku měl změnu stvrdit vedle vlády a parlamentu i prezident Václav Klaus. "Já si nedovedu představit, že by se používaly právnické kličky na vynechání standardního ratifikačního procesu, jehož součástí je i podpis prezidenta republiky," uvedl tehdy Nečas.

Schválení dodatku vláda kvůli jednání s prezidentem a také ČSSD odsunula na příští týden. Už dříve Česká vláda rozhodla, že Česká republika se do záchranného programu nezapojí. Na případné záchraně krachujících zemí eurozóny se tak nebude přímo podílet, dokud nepřejde z koruny na euro. Vznik mechanismu ale Praha podle dřívějších Nečasových výroků podporuje.

Diskutovat se bude o krizi

Páteční mimořádný summit Evropské unie měl být původně věnován dvěma tématům, energetice a inovacím. Unijní lídři však budou zřejmě diskutovat i o dluhové krizi eurozóny, a je možné, že právě toto téma bude vrcholné schůzce z mediálního pohledu dominovat. Schwarzenberg a Klaus v minulosti k záležitostem unie vyjadřovali rozdílné postoje. Stejně tak zaznamenala menší roztržky na účet evropských summitů i vláda.

Například v říjnu si Schwarzenberg postěžoval, že ho Nečas neinformoval o své debatě s prezidentem Václavem Klausem o unijních tématech. Nečas reagoval, že ministr zahraničí nemusí vědět všechno. Nakonec však oba politici prohlásili, že jejich postoje vůči EU jsou jednotné, a tak také budou vystupovat na summitech.

Od září panuje mezi špičkami české politiky dohoda, že prezident Klaus se bude účastnit významnějších summitů EU, které se budou zabývat vnějšími vztahy unie, vnitřní záležitosti EU bude řešit Nečas (ODS).

Tagy: schwarzenberg unie Lisabon

Zdroje: ČTK