Návrh ČSSD na dokládání původu majetku vláda zřejmě odmítne

- Aktuality autor: red

Kabinet premiéra Petra Nečase patrně zamítne návrh ČSSD, podle kterého by bohatší lidé museli dokládat původ svého majetku. Vyplývá to z návrhu usnesení vlády, který byl zveřejněn na internetu. Podle dokumentu se vláda domnívá, že zákon by bylo velmi snadné obejít. Poukazuje také na možnou kolizi s Listinou základních práv a svobod.

Sociální demokraté navrhují, aby lidé museli doložit výši příjmů, pokud si pořídí cenné papíry za více než pět milionů korun nebo nemovitosti dražší než 20 milionů. Pokud nebudou schopni prokázat, že si na ně vydělali, zaplatí z dané částky 76procentní daň. Hodnota dokládaného majetku není v návrhu určena pevnými částkami, ale násobky minimální mzdy. U cenných papírů je to 625násobek (tedy asi pět milionů korun), u nemovitostí 2500násobek (zhruba 20 milionů).

Příjmy by neměli dokládat plošně všichni majitelé nemovitostí či cenných papírů, ale pouze ti, u nichž bude mít finanční úřad podezření, že si na ně nemohli vydělat sami. Nesrovnalost mezi hodnotou majetku a příjmy musí být nejméně jeden milion korun.

Návrh by podle vlády umožnil snadné obcházení

Návrh usnesení vládě doporučuje, aby s novelou zákona nesouhlasila. "Návrh zákona nezamezuje jeho poměrně snadnému obcházení, například sjednáním nižší kupní ceny registrovaného majetku, častějším využíváním darovacích smluv nebo převodem majetku na právnické osoby," uvádí se v usnesení.

Úřad vlády také poukazuje na možnou kolizi s Listinou základních práv a svobod kvůli tomu, že by zákon neplatil plošně pro všechny akcionáře a majitele nemovitostí. Mezi těmito lidmi by pak vzniklo nerovné postavení. Listina přitom zaručuje právo vlastnit majetek, přičemž vlastnické právo všech vlastníků má stejný zákonný obsah a ochranu, píše se ve zprávě.

Tagy: ČSSD návrh

Zdroje: ČTK