AKTUALITA 6. 12. 2018 10:30 - Aktuality
Kanadská policie zadržela finanční ředitelku čínské firmy Huawei Technologies, která je po jihokorejském Samsungu druhým největším prodejcem chytrých mobilních telefonů na světě. Meng Wan-čou byla dle kanadských médií zatčena v sobotu ve Vancouveru, o její vydání usilují Spojené státy. V USA je obviněna z porušování protiíránských sankcí a obcházení embarga, které Spojené státy vyhlásily na obchod s Íránem. Zatčení, proti němuž ostře protestoval Peking, podkopalo naděje na zmírnění napětí v obchodních vztazích mezi USA a Číno, dopadlo i na globální akciové trhy.
Finanční ředitelka společnosti prý porušovala protiíránské sankce,zdroj: Profimedia.cz
Jednačtyřicetiletá Mengová (známá též jako Sabrina nebo Cathy Mengová) je podle agentury AP rovněž místopředsedkyní správní rady Huawei a dcerou zakladatele firmy Žen Čeng-feje, za jehož nástupkyni bývá označována. Podle expertů mají úřady ve Washingtonu proti Mengové patrně velmi pádné důkazy, jinak by Kanada k takto ráznému kroku nesáhla.
Čínské ministerstvo zahraničí se proti zadržení Mengové ostře ohradilo a kontaktovalo kanadskou i americkou diplomacii s výzvou k jejímu okamžitému propuštění. "Požádali jsme obě země, aby co nejrychleji objasnily důvody vedoucí k tomuto zadržení," řekl médiím mluvčí ministerstva zahraničí Keng Šuang, podle něhož musí Kanada zajistit dodržení jejích zákonných práv. Firma Huawei vydala prohlášení, že si žádného provinění Mengové není vědoma.
List The Wall Street Journal už v roce 2016 napsal, že Washington zkoumá podezření, že firma Huawei dodává do Íránu a některých dalších zemí zboží americké výroby, které podléhá sankčnímu režimu.
Některé západní země spolupráci s čínskou společností zcela zakázaly či ji omezují z obavy, že její výrobky mohou obsahovat špionážní software. Státy jako USA, Británie či Austrálie se obávají možných vazeb firmy na čínské vedení.
Zpráva o zadržení Mengové byla zveřejněna ve stejný den, kdy britská telekomunikační společnost BT oznámila, že nebude s čínským gigantem spolupracovat na vývoji bezdrátové sítě 5G. Následuje tím stejné kroky firem v Austrálii či na Novém Zélandu, o podobných opatřeních se navíc diskutuje právě v Kanadě.
Skupina amerických kongresmanů před dvěma měsíci zaslala kanadskému premiérovi Justinu Trudeaovi dopis, v němž žádají, aby zabránil využívání produktů Huawei v kanadských bezdrátových sítích. Senátoři Marco Rubio a Mark Warner vyslovili podezření, že čínská vláda může výrobky firmy využívat ke špionáži a vměšování.
Podle agentury Reuters zareagovaly na obavy z dalšího vyostření sporů globálních mocností kvůli zatčení Mengové negativně ceny akcií technologických firem, zvláště výrobců hardwaru.
Tagy: Čína Írán zahraničí Kanada Spojené státy ekonomické sankce americká politika
Zdroje: ČTK
23. 2. 2019 20:09 - Magazín - 0
Ve znaku má sloní hlavu a název po slavném cestovateli. Hlavně je to ale prakticky jediný podnik v zemi zmítané ekonomickou krizí, kterému se daří. A to dokonce tak, že na jeho boty existuje v zahraničí pořadník. více
23. 2. 2019 13:22 - Magazín - 0
Politika jednoho dítěte narušila tisíce let trvající čínskou tradici, že se děti musejí postarat o své rodiče. Jediní potomci svou povinnost nezvládají. Zatímco běžní obyvatelé komunistické země tak musí spoléhat na směšný počet lůžek ve státních zařízeních, pro elity vznikají luxusní rezidence. více
23. 2. 2019 09:43 - Magazín - 0
Usínat v obklopení klobásami asi není to, po čem každý touží. První a zároveň jediný klobásový hotel na světě má však stále plno a přitahuje hosty nejen z Evropy. Německý uzenář věří, že mu jeho nevšední nápad pomůže přilákat nové zákazníky. více
22. 2. 2019 19:46 - Magazín - 0
Světoznámá klavíristka, pražská rodačka židovského původu, nejstarší Češka, která přežila holocaust. Právě před pěti roky odešla Alice Herz-Sommerová ve věku neuvěřitelných sto a deseti let. Snad ještě neuvěřitelnější byl její optimismus a nezlomná víra v dobro v člověku. více
poslední komentáře | vstup do diskuze (celkem 0 příspěvků)