Dnes je středa 1. února 2023., Svátek má Hynek
Počasí dnes 1°C Občasný déšť se sněhem

Nález hromadných hrobů v Izjumu šokoval světové státníky

Nález hromadných hrobů v Izjumu šokoval světové státníky
Hromadné hroby u ukrajinského Izjumu | zdroj: Profimedia

Bílý dům označil zprávy o nalezení hromadných hrobů v ukrajinském městě Izjum za „hrozivé“. Francouzský prezident Emmanuel Macron na událost reagoval na svém twitteru a šéf diplomacie Evropské unie Josep Borrell v prohlášení odsoudil krutosti páchané na civilistech.

Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) vyzval v souvislosti se zprávami o nálezu hromadných hrobů v ukrajinském městě Izjum k rychlenému ustanovení zvláštního mezinárodního tribunálu, který bude pracovat na stíhání této agrese. Podobné útoky vůči civilnímu obyvatelstvu v 21. století označil za nemyslitelné a odporné a nelze je podle něj přehlížet.

Ukrajinská armáda získala zpět Izjum na východě země pod svoji kontrolu v neděli 11. září. Ve čtvrtek tamní policie oznámila nalezení provizorního pohřebiště se 440 hroby, z nichž některé jsou hromadné. Většina těl v hrobech podle policie patří civilistům. Jak uvedl gubernátor Charkovské oblasti Oleh Syněhubov, většina ze zatím exhumovaných těl nese stopy mučení. Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského jsou následky ruské okupace na severovýchodě Ukrajiny podobné jako v dříve osvobozené Buči u Kyjeva. Do města plánuje vyslat misi OSN.

Josep Borrell prohlásil, že „Evropská unie je hluboce šokována“ těmito zprávami. „Politické vedení Ruska a všichni zapletení do porušování mezinárodní a humanitárního práva na Ukrajině ponesou odpovědnost. EU podporuje každou snahu v tomto směru,“ řekl Borrell.

Nález v Izjumu je „hrozivý, odporný a bohužel odpovídající zvrácenosti, s jakou ruské síly vedou válku proti Ukrajině a ukrajinskému lidu,“ uvedl na setkání s novináři bezpečnostní mluvčí Bílého domu John Kirby. Na twitteru ho citovala reportérka CNN v Bílém domě.

Emmanuel Macron napsal, že „pachatelé se za své činy budou muset zodpovídat“. „Bez spravedlnosti není míru,“ dodal Macron.

Úkolem úřadů je nyní mrtvé identifikovat a potvrdit příčinu jejich úmrtí. Náčelník policejního vyšetřovacího oddělení pro Charkovskou oblast Serhij Bolvinov ve čtvrtek uvedl, že někteří z lidí na hřbitově zemřeli při dělostřeleckém ostřelování nebo náletech.

Zmocněnce pro pohřešované osoby Oleh Kotenko také upozornil, že část Izjumu byla v izolaci a lidé bez zásob umírali hlady. Úřady se dosud navíc nedostaly na izjumské hřbitovy. „Nevíme proto, jaká je situace,“ řekl Kotenko.

profimedia-0723359399 Forenzní specialisté prozkoumávají hromadné hroby u ukrajinského Izjumu | zdroj: Profimedia

Zdroje: