Nákup na splátky: Někdy výhodný, vždy však zrádný
Zadlužení kvůli dárkům zavání nepříjemnostmi. Ani obdarovaní by se možná necítili dobře, kdyby věděli, že budete jejich dárek splácet ještě v květnu.
Převzato ze serveru Finance.cz
Na splátky můžete nakoupit jak v kamenných obchodech, tak na internetu. Tato forma úvěrového financování se stala natolik rozšířenou, že stěží naleznete místo, kde by vám ji nenabízeli. "O oblíbenosti nákupů na splátky hovoří také to, že se za tři čtvrtletí zvýšil jejich objem, a to meziročně o 11 %," uvádí Martin Malý ze společnosti Cetelem ČR. Pokud kápnete na akční nabídku s nulovým přeplacením, výhodnější půjčku nenajdete. Na druhou stranu, splátkový prodej podporuje přesně ten typ spotřebitelského chování, které je pramálo zdravé.
Morální problém splátkového prodeje
Již propuknuvší vánoční šílenství svádí k vynaložení vyšších výdajů, než by mnohdy odpovídalo dostupným financím. Zadlužení kvůli dárkům však zavání nepříjemnostmi. Ani obdarovaní by se možná necítili dobře, kdyby věděli, že budete jejich dárek splácet ještě v květnu. Protože v létě budete třeba potřebovat peníze na dovolenou a pak už zase na dárky… A sluha nápomocných dluhů lehce přeroste v tíživého pána. Pojmenujme si to jako morální problém splátkového prodeje.
Nulové přeplacení jako od dobrého známého
Nakupovat na Vánoce na dluh se doporučuje pouze s přesahem do dalšího měsíce, nikoli však do měsíců několika (více ve článku Užijte si Vánoce bez dluhu). Pokud přesto uvažujete o nějaké hotovostní půjčce nebo spotřebitelském úvěru, při jednotlivých koupích se vyplatí poohlédnout po splátkovém prodeji. Zvláště před Vánocemi totiž narazíte na nabídky s nulovým přeplacením, tedy RPSN 0 % (o RPSN více ve článku RPSN jako hlavní ukazatel úvěru). Taková půjčka se pak rovná úvěru od dobrého známého, který si za ni nechce nechat zaplatit.
Na trhu splátkového prodeje dominují v Česku tři společnosti: Cetelem ČR, Homecredit a GE Money Multiservis. Vězte, že i když to na první pohled nemusí být patrné, za nákupem na splátky ve vašem oblíbeném obchodě stojí nejspíše jedna z nich. Akce s 0% navýšením se nicméně vztahují pouze na vybrané obchody ba někdy dokonce produkty. Nejrozšířenější splátkový prodej vypadá následovně.
RPSN obvykle leze nad 25 % ročně
Při rozhodování o způsobu platby už nejste limitování pouze hotovostí či platební kartou, ale zvolit si lze i nákup na splátky. Jedním z plusů nákupu na splátky je podle Martina Malého ze společnosti Cetelem ČR variabilita produktů. Typickou nabídkou je však tzv. 1/10. V hotovosti složíte 1/10 ceny zboží a zbytek doplatíte v deseti splátkách. Při koupi TV za 20.000 Kč by:
akontace byla 2000 Kč;
pravidelná měsíční splátka by činila 2000 Kč;
za TV byste zaplatili celkem 22.000 Kč (navýšení 10 %) a
RPSN by se vyšplhalo nad 25 % p. a.
Při nulovém navýšení bychom pak místo 10 splátek po 2000 Kč měli pouze splátek 9. Tzn. zaplatili byste rovných 20.000 Kč, RPSN by byla 0 % p. a.
Cenový problém splátkového prodeje
Cenový problém splátkového prodeje (s výjimkou 0% navýšení) leží ve výši RPSN. U obvyklých programů se zkrátka pod 20 % p .a. nedostanete, což není výhodné vzhledem k okolní nabídce (více ve článku Když pro úvěr, tak do banky?). Spotřebitelské úvěry totiž pod 20 % sehnat lze. Na druhou stranu splátkovému prodeji nahrává snadnost a rychlost vyřízení. U ceny do 30.000 Kč stačí často pouze doklad totožnosti, poslední výpis z běžného účtu a doklad na ověření adresy. I v případech, kdy splátkové společnosti požadují i potvrzování pravidelného příjmu, je administrativa obvykle snadnější, než u spotřebitelských úvěrů. "Hlavní výhodou je však jednoznačně celorepubliková síť obchodních partnerů," dodává ještě k tomuto bodu Martin Malý ze společnosti Cetelem ČR.
Doporučení zůstane vždy jen doporučením. I přes to: Kvůli Vánocům se nezadlužujte na několik měsíců. Když už, tak pátrejte po splátkovém prodeji s nulovým navýšením. Pokud ho však nenaleznete, zvolte raději spotřebitelský úvěr.
Kurzy
Finance
Kurzovní lístek: 21.12.2024 Exchange s.r.o.
EUR | 25,100 | 25,180 |
USD | 24,000 | 24,120 |