Na Šumavě bylo 38,1 pod nulou, 105 měřicích stanic hlásí rekord

- Aktuality autor: Michal Polák

Na šumavské stanici Kvilda-Perla bylo ráno 38,1 stupně pod nulou. Na 105 ze 155 měřicích stanic Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) dnes padly rekordy, ten absolutní z roku 1929, kdy bylo u Českých Budějovic minus 42,2 stupně Celsia, ale odolal. Dnes to řekl mluvčí Petr Dvořák. Meteorologové předpovídají silné mrazy i na další dny, koncem příštího týdne by se ale měly přece jen zmírňovat.

Historický rekord z roku 1929 dnes tedy nepadl, teplota naměřená ráno kolem 06:00 na Šumavě je ale dosud největší mráz letošní zimy. Teploty by měly ještě pár desítek minut klesat.

Před 07:00 byla podle Dvořáka na 76 stanicích teplota vzduchu pod minus 20 stupňů, na mnoha dalších se dvacetistupňovému mrazu blížila. Na pěti stanicích ČHMÚ a na několika dalších měřících místech byla teplota krátce před 07:00 dokonce nižší než minus 30 stupňů Celsia.

V Praze "jen" minus patnáct

Největší zima dnes byla na uvedené šumavské stanici Kvilda-Perla, velký mráz byl tradičně i na Jizerce v Jizerských horách, kde hodnota klesla na 36,5 stupně pod bod mrazu.

"Jen zcela ojediněle se teplota vzduchu pohybovala mezi -13 až -16 stupňů, například v Bělotíně, Bílé, v Brodě nad Dyjí," uvedl Dvořák. V Praze na Karlově bylo minus 14,8, na letišti v Ruzyni minus 18,3. "Mrazivé počasí bude pokračovat i v příštích dnech, nepatrné oteplení zřejmě nastane v druhé polovině příštího týdne a nad nulu by se teplota mohla dostat po polovině února," dodal mluvčí ČHMÚ.

Tagy: počasí mráz Šumava rekordy

Zdroje: ČTK