Mubarak a Peres jednali o obnovení přímých rozhovorů

- Aktuality autor: red

Podmínky nutné k obnovení přímých rozhovorů mezi Izraelem a Palestinci byly dnes hlavním tématem jednání mezi egyptským prezidentem Husním Mubarakem a jeho izraelským partnerem Šimonem Peresem v Káhiře.

Mluvčí egyptského prezidenta po schůzce oznámil, že Mubarak obdržel dopis prezidenta USA Baracka Obamy potvrzující zájem USA na vzniku palestinského státu.

Spojené státy se výrazně zasazují za obnovení přímých izraelsko-palestinských rozhovorů, které byly přerušeny v prosinci 2008. Palestinci ale návrat k jednání podmiňují mimo jiné zastavením výstavby v izraelských osadách a závazkem Izraele, že se stáhne ze západního břehu Jordánu a z východního Jeruzaléma. Tel Aviv předběžné podmínky odmítá.

Mubarak při setkání s Peresem podpořil požadavek zmrazení izraelské výstavby v osadách a vyslovil se i pro další kroky, které obnoví vzájemnou důvěru. Jedině za tohoto předpokladu se podle egyptského prezidenta podaří vytvořit ovzduší příznivé přímým rozhovorům. Definitivní rozhodnutí o obnovení rozhovorů podle Mubaraka závisí na šéfovi palestinské samosprávy Mahmúdu Abbásovi.

Pro zahájení přímých rozhovorů se vyslovil i Peres. "Musíme zahájit přímá jednání mezi Izraelem a Palestinci co nejdříve. Časování je zásadně důležité, a pokud je příležitost jednat, musíme ji využít." O podmínkách jednání se Peres nezmínil.

Kancelář egyptského prezidenta dnes v Káhiře potvrdila, že Mubarak obdržel dopis prezidenta USA Baracka Obamy, v němž USA potvrzují svůj zájem na vzniku palestinského státu. Tento zájem podle Egypta jen posílí snahu arabské a světové veřejnosti přispět k zahájení přímých izraelsko-palestinských rozhovorů s jasným časovým plánem a jasnými podmínkami.

Zdroje: ČTK