Mnoho akcí po celé ČR připomene výročí úmrtí Václava Havla

- Magazín autor: Sebastian Kantor

Blížící se první výročí skonu prezidenta Václava Havla se bude připomínat v Česku i zahraničí, a to například konferencí, divadlem, výstavami, odhalením pamětní desky nebo netradiční akcí svolanou přes sociální sítě.

Nejbližší událost bude v Bruselu příští týden, koná se tam v Pražském domě výstava fotografií Bohdana Holomíčka z archivu Knihovny Václava Havla. Knihovna, která se stará o odkaz prvního polistopadového prezidenta, dramatika, disidenta a bojovníka za lidská práva, to dnes uvedla novinářům. Havel zemřel loni 18. prosince. 

O Havlově životě budou 6. prosince ve Stockholmu diskutovat spisovatel a programový ředitel Havlovy knihovny Jáchym Topol, švédský filmový kritik Hynek Pallas či spisovatelka Kateřina Janouchová. Debata bude spojena s projekcí filmu Odcházení, který Havel podle své hry režíroval a jenž se ve Švédsku dosud nepromítal.

V Itálii i v Čáslavi

Vedle Bruselu bude výstava fotografií v brzké době i v Římě, a to autorky Dagmar Hochové. Konat se bude za podpory Českých center. K tomu se Havlova osobnost v Itálii připomene 18. prosince vědeckou konferencí, na níž se podílejí tři tamní univerzity s podporou českého velvyslanectví. Program uzavře divadelní čtení z Odcházení, poslední Havlovy hry. 

Velký několikadenní program připravuje Dusíkovo divadlo v Čáslavi. Součástí bude výstava o Havlově dramatické tvorbě a uvedení jeho her v Česku i zahraničí, přičemž vernisáž bude spojena s přednáškou. Divadlo uvede také Havlovu Audienci a Vernisáž, do Čáslavi doveze skupinu The Plastic People of the Universe a v den výročí úmrtí promítne dokumentární film Občan Havel. 

Vyjádřit úctu vyhrnutými kalhotami

Akci svolávají také recesisté přes sociální sítě. Vyzývají, aby si sympatizanti někdejšího prezidenta 18. prosince vyhrnuli konce svých kalhot. Dosud se k tomu přihlásilo asi 1800 lidí. "Chceme tak uctít jeho památku a výrazně vzpomenout na jeho odkaz," uvádějí na stránkách www.denprovaclavahavla.cz. Aktivisté prý hledali výrazné gesto, které bude české, lehce satirické, nenáročné a pro každého jednoduše realizovatelné i Havlovsky úsměvné.

"Tím je odkaz na epizodu z počátků prezidentského období Václava Havla, kdy několikrát vystupoval s výrazně krátkými kalhotami. Havel se tomu s odstupem sám smál," uvedli. Chtěli by, kdyby se z "kalhotového dne" stala tradice. 

Pražské Divadlo Na zábradlí odhalí týž den svému někdejšímu kolegovi na své budově pamětní desku. Pozdější československý a český prezident ve slavné éře divadla v letech 1960 až 1968 na této scéně pracoval jako kulisák, herec, dramaturg, tajemník činohry a dramatik. Výtvarný návrh pamětní desky vytvořil sochař David Černý.

Tagy: výročí vaclav havel

Zdroje: ČTK