Dnes je sobota 28. ledna 2023., Svátek má Otýlie
Počasí dnes -4°C Zataženo

Mirek Topolánek vzkazuje ODS: Nic jste nepochopili

Mirek Topolánek vzkazuje ODS: Nic jste nepochopili
Mirek Topolánek | zdroj: isifa/Lidové noviny/TOMAS HAJEK

Do čela občanské demokracie chtějí zamířit hned dvě ženy. Miroslava Němcová oznámila jako první svoji kandidaturu na post šéfky strany. Starostka obce Obrnice na Mostecku Drahomíra Miklošová, která za obec získala cenu Rady Evropské unie za integraci Romů, by své úspěchy ráda zúročila i ve vedení strany, hodlá usilovat o post místopředsedkyně ODS.

Místopředsedkyně ODS Miroslava Němcová pro deník MF Dnes vyvrátila spekulace, že se hodlá vzdát boje o nejvyšší funkci ve straně. Nezískala ovšem ani jedinou krajskou nominaci, což z ní dělá outsiderku volby.

"Vždy jsem stála za svým slovem a nehodlám na tom nic měnit. Rozhodně budu na post předsedkyně ODS kandidovat. Je to pro mě složitá situace, ale porvu se," uvedla Němcová pro MF Dnes.

Šance Němcové na zvolení do čela strany ale podle deníku umenšuje skutečnost, že se v posledních měsících stáhla do ústraní, nekomunikovala s médii. Důsledkem je prý to, že nezískala nominaci ani ve svém domovském Kraji Vysočina.

Němcová má silného soupeře

Jejím největším soupeřem na víkendovém kongresu v Olomouci bude Petr Fiala. O post předsedy stojí také europoslanec Edvard Kožušník, který získal nominaci v Libereckém kraji. Kdo z kandidátů nakonec funkci získá, se rozhodne už v sobotu 18. ledna. V neděli pak bude následovat diskuse nad budoucností ODS.

Expředseda strany Mirek Topolánek ale považuje za nelogické, aby se o budoucnosti ODS diskutovalo až po volbách funkcionářů. "Nic jste nepochopili a nic jste se nenaučili! To, že nejste ochotni vyslechnout sami sebe, mě vede k názoru, že jste neporozuměli hloubce problémů, ve kterých se ODS nachází," vzkázal členům strany.

Starostka z Mostecka chce pozvednout chátrající partaj

Druhou ženou, která usiluje o post ve vedení partaje, je starostka obce Obrnice na Mostecku Drahomíra Miklošová. Ta sklízí úspěchy, za jejího starostování se vesnice, jejíž obyvatelstvo tvoří ze 45 procent Romové, začala viditelně měnit. Miklošová loni ve Štrasburku převzala za obec cenu Rady Evropské unie za integraci Romů.

Nyní je připravena pozvednout chátrající ODS. "To, co jsem dokázala v naší dříve šílené vesnici, mi pochopitelně dodává sebevědomí. To, že se ucházím o místo ve vedení ODS, beru naprosto vážně," uvedla Miklošová.

"Jako místopředsedkyně bych mohla změnit negativní vnímání ODS, na kterou se lidé dívají jako na asociální pravicovou stranu. Jsem také člověk, který dokáže k veřejnosti mluvit jednoduše, lidsky. To se nám v minulosti příliš nedařilo," shrnuje Miklošová své schopnosti.

Zdroje: