Ministr Vondra nadělil vánoční prémie za 210 milionů korun

- Aktuality autor: red

Ministr obrany Alexandr Vondra rozdal svým nejbližším podřízeným až stotisícové prémie. Na vánoční odměny resort vyčlenil 210 milionů korun, které během roku ušetřil na mzdách, píše páteční vydání deníku Lidové noviny (LN).

Vondra rozdal svým poradcům prémie 50.000 až 100.000 korun. Průměrná výše odměny pro vedoucí pracovníky se mohla pohybovat kolem 50.000, píšou LN s odvoláním na zdroj z ministerstva obrany. "Jedná se o standardní krok. Nikomu jsem nepřipsal šestimístnou sumu," řekl deníku Vondra.

Štábl: Neměli jsme jinou možnost, peníze nemohly být využity jinak

Ministerstvo obrany na odměny vyčlenilo 210 milionů korun, které během roku ušetřilo na mzdách. Úspory vedení resortu nařídilo kvůli ekonomické krizi. Podle tiskového oddělení ministerstvo jinou možnost než peníze vyplatit na vánočních prémiích nemělo. "Nemohly být využity jiným způsobem," řekl LN jeden z mluvčích Jiří Štábl.

Podle deníku však ministerstvo mohlo peníze také ušetřit na příští rok a použít je k mírné kompenzaci snížení platů vojáků. Vondra ovšem svůj krok hájí. "Je to otázka volby a tenhle přístup je lepší," řekl Lidovým novinám.

Letos má ministerstvo obrany výdajový rámec 49 miliard, v příštím roce je to méně než 44 miliard korun. Kvůli nutným úsporám obrana už letos zrušila zhruba 4550 zaměstnaneckých míst, propuštěno bylo asi 2700 lidí. Příští rok potká stejný osud neplánovaně dalších 700 civilních zaměstnanců. V resortu bude pracovat asi 31.700 lidí.

Tagy: vondra finance obrana

Zdroje: ČTK