Dnes je úterý 24. května 2022., Svátek má Jana
Počasí dnes 24°C Bouřky

Ministr Slamečka by jedno pivo za volantem toleroval

Ministr Slamečka by jedno pivo za volantem toleroval
zdroj: tisková zpráva

Řidiči s méně než 0,25 promile by neměli být postihováni. V české legislativě by však i nadále měla zůstat nulová tolerance alkoholu za volantem.

"V Evropské unii sice existují země, kde je u motoristů přípustných i 0,5 promile, Česko by však mělo v nulové toleranci pokračovat. Současně podporuji všechna opatření, která znemožní řidiče postihovat za takzvaný zbytkový alkohol," řekl deníku Právo ministr dopravy Gustáv Slamečka.

Ministr dopravy se takto vyjádřil v reakci na snahu některých politiků i dopravních expertů nulovou toleranci prolomit. Důvodem je postup dopravní policie, která od ledna letošního roku testuje na alkohol každého řidiče, kterého zastaví v rámci preventivní kontroly.

Zbytečné obtěžování

"Povinné dýchání při každé silniční kontrole nepřispěje k větší bezpečnosti silničního provozu, ale je zbytečným obtěžováním slušných lidí. Je proto třeba sáhnout k tomu, co už udělala řada států, a připustit určitou toleranci k alkoholu za volantem," řekl například předseda občanské demokracie Mirek Topolánek.

Mírnou toleranci požadují i sociální demokraté, navrhují hranici 0,15 či 0,24 promile. Už vyzvali policejního prezidenta, aby v tomto smyslu vydal metodický pokyn.

Policie neustoupí, opilci zabíjejí

Policisté nechtějí praxi dechové zkoušky při každé kontrole opustit. Argumentují, že v loňském roce zavinili v Česku řidiči pod vlivem alkoholu 5725 nehod. Při nich se zranilo 2658 a zemřelo 123 lidí, což je o 53,8 procenta více než v roce 2006.

Letošní leden ale ukázal, že zostřené kontroly nepřinesly téměř žádný efekt. Policie odhalila jen 832 podnapilých řidičů. Je to jen o 82 více než za stejnou dobu vloni, kdy policisté testovali na alkohol jen namátkově.

Šéf dopravní policie Leoš Tržil ale tvrdí, že jsou trestány pouze případy, kdy řidič nadýchá více než 0,24 promile. Zaprotokolovat však policisté musí každý takový přestupek, i kdyby šlo jen o zbytkový alkohol.

www.parlamentnilisty.cz