Milionové nigerijské město je v obležení islamistů z Boko Haram

AKTUALIZOVÁNO SLEDUJEME (aktualizováno: 25. 1. 2015 15:04) - Aktuality autor: roj

Stovky ozbrojenců z radikálního islamistického hnutí Boko Haram zahájily ofenzivu proti strategickému nigerijskému městu Maiduguri. Ve městě je podle svědků slyšet střelba, dělostřelecká palba a platí zde zákaz vycházení. Podle jednoho z vojáků zemřely při útocích již desítky islamistů.

Bojovníci z islamistického hnutí Boko Haram zaútočili na milionové město Maiduguri

Bojovníci z islamistického hnutí Boko Haram zaútočili na milionové město Maiduguri,zdroj: AFP PHOTO / BOKO HARAM

Kromě milionového města Maiduguri radikálové útočí i na nedaleké Monguno. Nigerijská armáda se snaží města bránit nasazením pozemních jednotek i letectva.

V Maiduguri jsou podle agentury Reuters zablokované všechny příjezdové komunikace a nefungují obchody. Údaje o počtu mrtvých či zraněných zatím nejsou k dispozici. Lidé sice mohou vycházet ven, ale pohybovat se musí jen pěšky, zakázán je i pohyb na kole. 

"Armáda má podezření, že někteří členové Boko Haram již do města pronikli a proto posilují bezpečnost," popsal televizní stanici France24 jeden z místních Mohammed Bolori. 

Boko Haram ovládá rozsáhlé oblasti na severovýchodě Nigérie a snaží se dobýt okolí Maiduguri už několik měsíců, začátkem tohoto týdne však udělali rychlý pokrok. Informace naznačují, že ozbrojenci rychle postupují směrem k metropoli severonigerijského státu Borno. 

Tagy: Nigérie islamismus Boko Haram terorismus a násilí

Zdroje: ČTK