Porošenko i přes boje dál prosazuje mírové řešení konfliktu na Ukrajině

AKTUALIZOVÁNO SLEDUJEME (aktualizováno: 25. 1. 2015 15:20) - Aktuality autor: roj

Jediným řešením, jak ukončit nepokoje na východě Ukrajiny, zůstává podle ukrajinského prezidenta Viktora Porošenka mírová dohoda z Minsku. A to přesto, že proruští povstalci o její dodržování zřejmě zájem nemají. Rusko svou podporu separatistů odmítá a naopak obvinilo Kyjev, že obytné zóny ostřelují ukrajinské jednotky.

Ostřelování města Mariupol stálo život minimálně 27 lidí

Ostřelování města Mariupol stálo život minimálně 27 lidí,zdroj: Profimedia.cz

"Zahájit politický proces k uklidnění situace zůstává naší prioritou. Nevidíme jinou alternativu než dohodu z Minsku," řekl Porošenko na mimořádné schůzi bezpečnostní rady v Kyjevě.

Uvedl však, že se obává, že separatisté od minských úmluv jednostranně odstoupili, čemuž by odpovídal i sobotní útok na přístavní město Mariupol.

To však povstalci odmítají. "Pro nás byl minský proces otázkou života našich civilistů, pro Kyjev jen zástěrkou," uvedl zástupce doněckých povstalců Denis Pušilin.

Na pondělím setkání budou ministři zahraničí Evropské unie jednat o krizi a o možnostech, jak zvýšit tlak na Rusko. Spojené státy taktéž slibují zvýšit svůj tlak na Moskvu.

Všechny tlaky se však mají držet v mírové cestě. Americký prezident Barack Obama uvedl, že by nepomohlo "zaplést se do vojenského konfliktu s Ruskem". 

O aktuálním dětí na Ukrajině si dnes telefonovali ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov a jeho americký protějšek John Kerry. "Lavrov zdůraznil připravenost Ruska učinit vše, co je v jeho moci, aby přiměl zúčastněné strany k mírovému řešení," uvedla v prohlášení ruská diplomacie.

Na dnešek Porošenko vyhlásil smutek za 30 obětí sobotního ostřelování, které podle Kyjeva mají na svědomí separatisté.

Rusko zároveň dnes zablokovalo přijetí usnesení Rady bezpečnosti OSN odsuzující sobotní útok na Mariupol.

Tagy: Rusko Ukrajina boje na východě Ukrajiny

Zdroje: ČTK