Metastázy v pokročilém stádiu: Chávezovi prý zbývá jen pár měsíců

- Aktuality autor: Danica Klein

Venezuelský prezident Hugo Chávez odletěl na Kubu kvůli další léčbě rakoviny. Na ostrově podstoupí operaci, kvůli níž poprvé připustil možnost odchodu z politiky. Za svého nástupce vybral současného viceprezidenta Nicoláse Madura a zemi vzápětí ovládla debata o novém vůdci. 

Nemocný Hugo Chávez

Nemocný Hugo Chávez,zdroj: Reuters

Chávezův odlet potvrdil ministr komunikace Ernesto Villegas na svém twitterovém účtu. Přestože se prezident zatím vlády oficiálně nevzdal, opoziční poslanci ho k tomu vyzývali. Bez ohledu na výsledek nové operace by podle nich měl převést své pravomoci na Madura ihned. "Ústava říká, že hlavní město je Caracas, ne Havana... Žádný zákon nemůže být nadiktován z místa mimo našeho území," prohlásil podle stanice CNN opoziční poslanec Hiram Gaviria. 

Chávezovi socialisté mají však v parlamentu většinu a slovo jejich oslabeného lídra je pro poslance dosud zákonem. Proto by Maduro převzal řízení země až v případě, že by se prezidentův zdravotní stav výrazně zkomplikoval. 

Podle španělského deníku ABC k tomu však může dojít velmi brzy, neboť 58letý Chávez je prý ve velmi vážném stavu. Deník cituje lékařskou zprávu, podle níž nebyl několik dní kvůli bolestem schopen vstát z postele a že metastázy v levé stehenní kosti jsou ve velmi pokročilém stádiu. Venezuelský lídr se na Kubě léčí s rakovinou opakovaně od loňského jara, v Havaně podstoupil několik operací. 

Vypukl boj o moc

Že Chávez ve svém projevu mluvil o možném odchodu z čela země, znamená i podle politických analytiků zásadní obrat a ukazuje na vážnost situace. Madura podle médií vybral zejména proto, že může sjednotit socialistickou stranu a předejít možným vnitrostranickým bojům, které by mohly vést ke ztrátě moci. Chávezova vůle sama o sobě není však pro budoucí vývoj země rozhodující. "Tato podpora jistě zvýhodňuje Madura, muže, který umí čekat, ale kontrola nad stranou a definitivní podpora armády jsou témata, která se vyjasní teprve až velitel zemře. Jestli zemře," napsal v komentáři španělský list El Mundo. 

Padesátiletý Maduro patří k Chávezovým nejvěrnějším spojencům a z levicového tábora má po prezidentovi největší podporu veřejnosti, zejména kvůli svému prostému původu. Na žebříčku stoupá pomalu a trpělivě, šest let byl například ministrem zahraničí. 

Proti němu se však může postavit mimo jiné někdejší Chávezův blízký spojenec a donedávna viceprezident Elías Jaua nebo předseda parlamentu Diosdado Cabello. 

Pokud by mezi socialisty vypukl boj o moc, měla by po více než 14 letech šanci dostat se opět k moci pravicová opozice. Její lídr Henrique Capriles byl pro Cháveze po dlouhé době vážným vyzyvatelem v říjnových prezidentských volbách. Současný vůdce si v nich zajistil mandát pro dalších šest let a do úřadu by pro nové funkční období měl být uveden 10. ledna. Ani on sám s tím momentálně podle všeho nepočítá. Pokud z funkce odejde či zemře, čekají Venezuelu do 30 dnů nové volby.

Tagy: léčba Kuba rakovina vudce Venezuela

Zdroje: ČTK