Dnes je pondělí 6. února 2023., Svátek má Vanda
Počasí dnes -1°C Oblačno

Měsíc je planeta a kráva vyrábí mléko v žaludcích, řekl Babiš. Děti se mu vysmály

Měsíc je planeta a kráva vyrábí mléko v žaludcích, řekl Babiš. Děti se mu vysmály
Nejznámější dílo Jaroslava Haška? Andrej Babiš přemýšlející, tápající. | zdroj: Jakub Stadler / MAFRA / Profimedia

Jaké obecné znalosti by měl mít český prezident? Takovou otázku vyvolává test Andreje Babiše před tabulí v deváté třídě základní školy.

Návštěva expremiéra v základní škole v pražských Nuslích, během které kandidát na prezidenta odpovídal na dotazy žáků, by se dala shrnout do názvu českého filmu z devadesátek „Ještě větší …, než jsme doufali“.

Babiš, jak dokládá video ve tweetu s částí jeho vystoupení, projevil neuvěřitelnou míru neznalostí. Na otázku, k čemu používá kráva svých několik žaludků, majitel agrárního impéria opáčil, že na výrobu mléka.

Jéžišmarjá! Planety? 

Kromě toho propadal v literatuře. Nebyl schopen vyjmenovat aspoň několik děl Karla Čapka, až po dlouhém přemýšlení si vzpomněl (bez nápovědy?) aspoň na „Válku s mloky“. Odpovědět nedokázal ani na prostinkou otázku, jaké je nejznámější dílo Jaroslava Haška.

Když po něm jeden z žáků chtěl, aby vyjmenoval planety sluneční soustavy, začal se Babiš u tabule kroutit: „Jéžimarjá. Měsíc, Mars, Pluto, Saturn. Co je tam ještě? Slunce...“

Na otázku „co je napsáno na oponě v Národním divadle?“ prezidentský kandidát odvětil: „Tak to teda nevím.“ K tomu se však pohotově pochlubil: „Ale my (!) jsme opravili Národní muzeum a Státní operu.“

Žáci, po Vodňanském kuřeti vám ‚bude zase líp‘

Babišovy odpovědi na tvářích dětí vyvolávaly úsměv i údiv. Někteří žáci se potutelně smáli.

Na konci talkshow pozval Babiš školáky na farmu Čapí hnízdo. „Já vás zvu na Čapí hnízdo, kde dostanete řízek z Vodňanského kuřete s bramborovou kaší,“ pravil.

Expremiérovo vystoupení bylo součástí talkshow televize Prima „K tabuli. Z prezidentských kandidátů v ní kromě Babiše už vystupovali Petr Pavel, Danuše Nerudová, Josef Středula a Karel Janeček.

Na sociálních sítích vyvolaly Babišovy „ústní zkoušky“ značnou pozornost a jízlivé reakce.

A co si z takového vystoupení mohli odnést žáci? Patrně poznatek, že k tomu, aby přišli k miliardovým majetkům, řídili vládu, anebo kandidovali na prezidenta, znalosti ze školy vlastně ani nepotřebují.

Heuréka!

Zdroje:
Twitter