Soud zpřísnil tresty: Za napadení bezdomovce v Prostějově 5 a 6 let

- Aktuality autor: red

Vrchní soud v Olomouci dnes podstatně zpřísnil dvěma mužům tresty za loňské napadení bezdomovce v Prostějově. Muž po jejich útoku na následky zranění zemřel.

Ve vězení mají strávit pět a šest let. Krajský soud jednomu z nich původně uložil roční podmíněný trest, druhého poslal do vězení na 20 měsíců. Proti původnímu rozsudku se odvolali oba obžalovaní i státní zástupce. Podle odvolacího soudu je mezi útokem mužů na bezdomovce a jeho následnou smrtí souvislost. Udeřili jej totiž do hlavy a způsobili mu otok mozku.

Smrtelný následek

"Státní zástupce se sice domáhal překvalifikování jednání obžalovaných na zločin těžkého ublížení na zdraví, ovšem z prokázaných razantnějších facek nelze tuto právní kvalifikaci dovodit. Přesto jsme ji zpřísnili v tom směru, že obžalovaní mohou za smrtelný následek, který nastal, byť v nedbalostní formě," uvedl soudce Petr Angyalossy.

Sedmadvacetiletý Jan Blatner, který si má odpykat šest let, a pětatřicetiletý Lukáš Kaprál, jehož soud poslal do vězení na pět let, napadli bezdomovce loni v srpnu v prostějovské zahradní kolonii. Nejprve pětapadesátiletého muže vyvlekli z kůlny a každý mu dal dvě facky. Poté ho svlékli do naha a zanechali na místě. Pětapadesátiletému muži způsobili poranění měkkých tkání obličeje a otok v oblasti očnice. Utrpěl také rozsáhlý krevní výron, který vedl k otoku mozku a jeho následné smrti.

Odvolaly se obě strany

Motivem bylo získat odcizený batoh, jejich výprava však nakonec dopadla tragicky. Podle krajského soudu šlo o nešťastnou událost, kde vliv na smrt bezdomovce mělo především jeho chatrné zdraví a alkoholismus. Podle odvolacího soudu však muži byli právě i kvůli směru útoku na hlavu srozuměni s tím, že mu mohou způsobit závažná poranění.

Proti rozsudku krajského soudu se odvolali obžalovaní i státní zástupce. Zatímco žalobce žádal přísnější potrestání, obhájci požadovali zproštění obžaloby nebo postoupení případu jako přestupek. Soudci nakonec přistoupili i k odděleným výslechům obou obžalovaných. Blatner při něm uvedl, že bezdomovce viděl do té doby jen dvakrát. "Celou akci jsem sledoval, až pak jsem přistoupil a dal jsem mu jednu facku. Bylo to poté, co mu Kaprál dal dvě facky a potáhl ho za nohu," uvedl. "Já jsem mu dal facku z blbosti," vypověděl Blatner. Podle něj ho musel Kaprál napadnout ještě později.

Jen dva políčky

Kaprálova verze však byla přesně opačná. Při výslechu přiznal, že bezdomovce dobře znal. "Chtěl jsem mu pomoci s prací, aby měl nějaké peníze. V ten den mi vzal věci, byla tam i drahá elektronika," uvedl Kaprál. Z chatky jej naopak prý šel vytáhnout Blatner. Uvedl, že mu uštědřil jen dva políčky. Soudu popsal, že až když sám odcházel od chatky, Kaprál do něj ještě kopal. "Nikdo mu ublížit nechtěl, byl to náš kamarád, tohle ale přehnal. S těmi fackami by neměl problém ani malý kluk," hájil se muž.

Blatner byl již v minulosti dvakrát souzen pro násilnou trestnou činnost, i proto dostal trest o rok přísnější. Kaprál měl dosud rejstřík čistý.

Tagy: smrt vězení napadení Prostějov bezdomovec

Zdroje: ČTK