Maďarsko snížilo základní úrok na rekordní minimum čtyři procenta

- Aktuality autor: Sebastian Kantor

Měnový výbor maďarské centrální banky dnes podle očekávání snížil základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na nové rekordní minimum čtyři procenta. Banka tak chce podpořit stagnující ekonomiku.

Budapešť (ilustrační fotografie)

Budapešť (ilustrační fotografie),zdroj: wikipedia

Úroková sazba klesla již 12. měsíc za sebou. Banka snížila sazby navzdory poslednímu výkyvu domácí měny forint a prudkému poklesu akcií největší banky OTP způsobeným obavami, že vláda by mohla podniknout další drastické kroky na pomoc stovkám tisíc domácností, které mají hypotéky v cizí měně. Předchozí podobné opatření způsobilo maďarským bankám obrovské ztráty.

Guvernér centrální banky György Matolcsy na tiskové konferenci oznámil, že banka hodlá nadále pokračovat ve snižování sazeb, avšak tempo poklesu by mělo zpomalit, mohlo by činit i pouze 0,1 procentního bodu. Cyklus snižování úroků by mohla banka ukončit až budou úroky v rozmezí od tří do 3,5 procenta. Při rozhodování o sazbách bude měnový výbor podle něj posuzovat hlavně střednědobý výhled inflace a finanční stabilitu, ale také reálnou ekonomickou situaci.

Podle analytiků má centrální banka prostor k dalšímu snižování sazeb. Růst domácí ekonomiky je pomalý a inflace se drží pod tříprocentním cílem stanovaným centrální bankou jako strop cenové stability. V červnu míra inflace činila 1,9 procenta, napsala agentura Reuters. 

Tagy: Maďarsko

Zdroje: ČTK