Likvidace šéfa Al-Káidy: Medveděv podpořil Američany

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Ruský prezident Dmitrij Medveděv ve středu jednoznačně podpořil akci amerického komanda, které minulý týden v pákistánském Abbottábádu zabilo šéfa teroristické sítě Al-Káida Usámu bin Ládina.

Likvidace šéfa teroristů má podle prezidenta přímý vliv na ruskou bezpečnost, protože Al-Káida vysílala a dosud dál do Ruska vysílá své emisary. 

"Likvidace teroristů, dokonce i takové úrovně, jako nedávno při zničení bin Ládina, má přímý vztah k úrovni bezpečnosti na území našeho státu," řekl prezident na bezpečnostní poradě v Kremlu. "Není tajemstvím, že známá teroristická síť Al-Káida k nám pravidelně vysílala a vysílá i dnes své emisary," dodal šéf Kremlu s tím, že ruské bezpečnostní složky tyto emisary "pravidelně likvidují". 

Zvýšená ochrana ruských ambasád

Prezident rovněž pověřil ruské bezpečnostní síly, aby vypracovaly plán zvýšené ochrany všech ruských zahraničních zastupitelských úřadů pro "jakékoli mimořádné situace včetně protiteroristických operací". Připomněl, že v poslední době bylo takových událostí nemálo, zejména na Blízkém východě, v severní Africe a v Japonsku. 

Nespokojenost Kremlu s poměry na ruských ambasádách v arabských zemích signalizovala už úterní personální změna v čele ruského ministerstva zahraničí. Ze své funkce z rozhodnutí prezidenta odešel pětašedesátiletý náměstek ministra Alexandr Saltanov, který měl na starosti oblast Blízkého východu a severní Afriky. Oficiálním důvodem jeho odchodu byl důchodový věk. 

Podle Medveděva je rovněž velmi naléhavé, aby ruské bezpečnostní orgány sledovaly vliv krizových událostí v zahraničí na vnitřní vývoj v Rusku. "Propojenosti akcí cizích států při urovnávání jejich vnitřních krizí s událostmi u nás doma musíme věnovat zvýšenou pozornost," řekl prezident.

Tagy: Rusko medvedev bezpečnost

Zdroje: ČTK