Likvidace registru smluv: Do toho, jak utrácí stát, vám nic není, vzkázali poslanci

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 22. 2. 2017 18:12) - Aktuality autor: luk

O jeden hlas schválila sněmovna novelu zákona, podle níž v internetovém registru smluv zřejmě nebudou muset zveřejňovat smlouvy vedle národního podniku Budějovický Budvar ani státní podniky a společnosti s většinovou účastí státu, krajů nebo obcí, které mají obchodní či průmyslovou povahu. Novela se přitom původně týkala právě jen vynětí Budvaru.

Hlasování, kterým poslanci zásadně omezili registr smluv

Hlasování, kterým poslanci zásadně omezili registr smluv,zdroj: Profimedia.cz

Poslanecké rozšíření výjimek kritizuje jeden z předkladatelů původní novely ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) i její zpravodaj Jan Farský (STAN, za TOP 09). Lidovci původně chtěli výjimku pro národní podniky, což je nyní jen Budvar. Pivovaru podle nich mohly hrozit škody kvůli odkrytí obchodní strategie.

Někteří poslanci pak poukazovali na to, že s podobnými problémy se mohou potýkat i další společnosti. Podle Jurečky byly výjimky odůvodněné například u vysokých škol či výzkumných ústavů, ale ne u státních podniků. Obává se, že poslanci by schválili předpis ve stejné podobě, i pokud by jim ho vrátil Senát.

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) míní, že se problémy s ochranou obchodního tajemství daly řešit lépe. Poslanci ANO podporovali vrácení zákona do druhého čtení, aby se připravily přesnější a vyhovující pozměňovací návrhy.

"Teď budeme intenzivně prosazovat odborné jmenováni do dozorčích a řídících orgánů státních podniků," uvedl Babiš. Příslušný návrh chce hnutí předložit ve Sněmovně ve čtvrtek. Ostřejší byl europoslanec ANO Pavel Telička. "Výjimky z registru smluv pro státní podniky jsou naprostou nehorázností a fackou lidem. V nich je totiž největší důvod registrace," uvedl na Twitteru. 

O vynětí státních podniků se ve Sněmovně strhl patrně největší boj. O pozměňovacím návrhu se hlasovalo pětkrát, schválen byl hlasy ČSSD, KSČM a ODS. Podle iniciativy Rekonstrukce státu, která zákon dlouhodobě podporuje, tak došlo k vyprázdnění jediného zákona, který má bránit plýtvání s veřejnými prostředky.

O "vykostění" původního zákona o registru smluv, který v minulosti prosadil, hovoří také Farský. Opatření kritizují i Zelení. "Plýtvání veřejných prostředků ve státních firmách bude za pomlaskávání ČSSD, ODS, KSČM a KDU-ČSL po malé pauze úspěšně pokračovat," uvedl místopředseda strany Michal Berg.

Kalousek: Vykastrovaný zákon je v podstatě zbytečný

"My byli hrdi, že se zákon podařilo prosadit. Dnes ho ministr Jurečka podporován komunisty, ČSSD a ODS zručně vykastroval, takže se stal nefunkčním a je v podstatě zbytečný. Lobbisté slaví," uvedl exministr financí a šéf opoziční TOP 09 Miroslav Kalousek. Pokud podle Kalouska stát chce transparentní hospodaření s veřejnými penězi, registr smluv je nezbytný. "Nevýhoda, kterou někdo zdůrazňoval, je způsobena tím, že ty podniky jsou státní, ne že máme registr smluv... Trváme-li na tom, že stát musí vlastnit pivovar, musíme se s tou nevýhodou smířit," uvedl.

Budějovický Budvar změnu přivítal. Podle mluvčího Petra Samce by bez toho byla ohrožena finanční stabilita firmy. Dnešní hlasování považuje za vítězství zdravého rozumu. "Naše dosavadní zkušenosti po téměř osmi měsících fungování zákona jednoznačně potvrdily, že jeho dopady po 1. červenci 2017 by způsobily značné škody v obchodní i finanční oblasti a negativně by se projevily v hospodaření. Tím by byla ohrožena dosavadní finanční stabilita podniku," uvedl Samec.

Zákon o registru smluv dopadl od loňského července například na stát, kraje a větší obce, jejich podniky a další organizace.

Zveřejňují se smlouvy s plněním nad 50 000 korun. Od letošního července má být zavedeno pravidlo, že nezveřejněná smlouva není platná.

Určité úlevy by měly mít podle poslaneckého znění předlohy, kterou nyní dostane k posouzení Senát, i Česká televize a Český rozhlas. Pod zákon by sice spadaly, nemusely by ale vkládat do registru smlouvy, které se týkají výroby a vysílání sportovních pořadů včetně nákupu práv, a dohody o nákupu práv převzatých pořadů. Podle mluvčí ČT Alžběty Plívové by bez této změny nemohla veřejnoprávní televize nabízet například aktuální sportovní přenosy s účastí českých sportovců či zásadní události, jako je mistrovství světa ve fotbale.

"Český rozhlas nemá s cílem, kvůli kterému byl registr smluv zaveden, žádný problém. Jsme pro maximální transparentnost a považujeme zákon za legitimní součást kontrolního systému. Současnou podobu, kterou schválila Poslanecká sněmovna, respektujeme a budeme sledovat další vývoj v této oblasti," uvedl ředitel komunikace ČRo Jiří Hošna.

Zároveň připustil, že obecně v praxi může zveřejňování smluv ovlivnit spolupráci s obchodními partnery či samotný trh v různých segmentech. "Jako velká instituce také dostáváme od řady obchodních partnerů exkluzivní podmínky, které jsou citlivé a které mohou při případném zveřejnění způsobit výkyvy na trhu," dodal.

Státní podnik Lesy České republiky bude nadále své smlouvy v registru smluv zveřejňovat a možný postup po novele zákona o registru smluv bude komentovat po rozhodnutí Senátu. Lesy ČR podle mluvčí Evy Jouklové do registru smluv postupně do 30. června doplní všechny smlouvy s plněním nad 50 000 korun bez DPH, jak to vyžaduje současný zákon.

Tagy: Česká televize pivovar Parlament čr Český rozhlas Budějovický Budvar Poslanecká sněmovna ČR registr smluv

Zdroje: ČTK