Libyjská vláda žádá Moskvu o sjednání příměří, Lavrov navrhuje dialog

- Aktuality autor: red

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov ve čtvrtek telefonicky hovořil s předsedou libyjské vlády Bagdádím Alí Mahmúdím, který Moskvu požádal o pomoc při sjednání příměří mezi vládními vojsky a libyjskou opozicí "bez předběžných podmínek".

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Oznámila to dnes ruská agentura Interfax. Lavrov podle ní libyjskému premiérovi řekl, že se taková možnost rýsuje.

Mahmúdí už předtím nabídl příměří předákům opozice, kteří ale návrh odmítli s tím, že jde o manévr Muammara Kaddáfího, jak zastavit spojenecké nálety. Povstalci podmiňují příměří odchodem Kaddáfího z politické scény.

Lavrov: Nutný je dialog

O zprostředkování Ruska v libyjské občanské válce se ve čtvrtek hovořilo i na summitu států skupiny G8 ve francouzském Deauville. Mluvčí ruského prezidenta Dmitrije Medveděva Natalja Timakovová novináře informovala, že prezidenti Francie a USA Nicolas Sarkozy a Barack Obama a rovněž britský premiér David Cameron při dvoustranných jednáních s Medveděvem požádali šéfa Kremlu, aby v Libyi Moskva zprostředkovala příměří. Žádost později potvrdili i Obamovi poradci, ale Moskva své konečné stanovisko zatím nezveřejnila.

Lavrov podle Interfaxu libyjskému premiérovi vyložil ruské stanovisko k libyjskému konfliktu s tím, že Moskva považuje za nepřípustné jakékoli akce, které vedou k obětem mezi civilisty. Připustil ale, že se "rýsují prvky možné dohody o politickém řešení" libyjského konfliktu. Lavrov upřesnil, že by mohl být zahájen dialog za účasti všech libyjských politických sil a kmenů bez vnějšího vměšování. Právě to je podle ruského ministra cesta, kterou Moskva podporuje.

Tagy: Moskva kaddafi Libye lavrov

Zdroje: ČTK