Letecké neštěstí: Letoun legendární letky se zřítil, pilot havárii nepřežil

- Aktuality autor: Danica Klein

VIDEO. Letoun patřící do světoznámého britského týmu vzdušných akrobatů Red Arrows (Červené šípy) dnes havaroval na jihu Anglie; pilot stroje zahynul. Oznámily to tiskové agentury s odvoláním na policejní zdroje. O příčinách neštěstí zatím stále nejsou k dispozici informace.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Pilot byl nárazem vymrštěn z kabiny a zemřel na místě, uvedl policejní mluvčí. Nikdo z diváků ani jiných osob na zemi nebyl zraněn. Televizní stanice BCC a Sky News sdělily, že k neštěstí došlo poblíž letiště Bournemouth, kde se konala letecká show.

Tělo nalezeno mimo letadlo

Odstartovalo devět strojů Red Arrows, ale vrátilo se jich pouze osm, řekl jeden z diváků. Jeden z místních obyvatel BBC řekl, že slyšel ohlušující hřmot a viděl letoun ve výšce asi patnáct metrů nad zemí. Letadlo dopadlo do polí poblíž řeky.

Očitý svědek popisoval, že letoun se po dopadu několikrát převrátil a nakonec se přídí zabodl do místní řeky. "Lidi kolem skákali do vody a hledali v kokpitu pilota, aby ho vyprostili." Vrtulník pátral v okolí nehody; tělo však bylo později nalezeno mimo letadlo.

Oblak výbuchu

K nehodě došlo během vějířovitého rozletu devítičlenné letky. Jeden ze strojů v zatáčce stále ztrácel výšku, až pohledu diváků zmizel za obzorem. BBC zveřejnila na svých stránkách několik amatérských záběrů nehody, jsou ale z dálky a nejednoznačné. Na jednom letoun letí těsně nad zemí a nechává za sebou kouřovou stopu, kterou však nechávaly všechny stroje letky v rámci show. Dopad není vidět, protože kameramanovi se zachvěla ruka, zřejmě s mobilem. Viditelný je až následný oblak výbuchu.

Tým letecké akrobacie Red Arrows vznikl v roce 1965 a od té doby předvedl přes 4000 představení ve více než padesáti zemích včetně Česka, kde je jejich další představení plánováno letos v září při Dnech NATO v Ostravě.

Zdroje: ČTK