Oni zůstali naživu, jejich kamarádi ne. Přeživší se vrátili na ostrov hrůzy

- Aktuality autor: Danica Klein

V Norsku dnes několik stovek osob navštívilo ostrov Utöya severozápadně od Osla, aby si připomněly měsíc staré tragické události. Byli to především ti, kdo 22. července přežili střelbu atentátníka; provázeli je jejich příbuzní a známí. Druhým dnem tak pokračují třídenní pietní akce k uctění památky obětí teroristických útoků Anderse Behringa Breivika.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Na ostrově, který je jinak pro veřejnost stále uzavřen, bylo k dispozici na 250 zdravotníků, policistů či psychologů. Mají sloužit jako průvodci a případně poskytnout pomoc, kdyby někoho přemohly emoce.

Pocity viny

"Vlastně jsem původně na ostrov vůbec jet nechtěla. Byla jsem rozhodnutá, že už sem nikdy nevstoupím," citovala agentura DPA Jorid Nordmelanovou. Nakonec ale do jedné z lodí, která přeživší a jejich blízké převážela na ostrov, přece jen nastoupila. "Teď jsem ráda, že jsem to udělala," dodala.

Každý z přeživších si mohl na ostrov vzít jednoho blízkého. "Mluvili jsme tam pak o prožitcích hlavně s těmi, které jsme si přivedli," říká Jorid. Někteří přeživší, když se pak na ostrově potkali, se však objali i mezi sebou.

Bylo dobře, že návštěvníci viděli květiny a svíčky, které na místech vraždění položili v pátek blízcí těch, kteří zahynuli, řekl šéf norského zdravotního úřadu Björn-Inge Larsen. Pomůže jim to podle psychologů přemoci pocit viny, který pociťují za to, že oni zůstali naživu a jejich kamarádi ne.

Musel to udělat?

Breivik 22. července nejdříve ve vládní čtvrti v centru Osla odpálil bombu v automobilu, která zabila osm lidí, a pak se přesunul na ostrov Utöya. Tam následně postřílel 69 lidí, účastníků mládežnického tábora vládní sociálnědemokratické strany. Po několika hodinách střelby se nechal bez odporu zatknout. Jakoukoli vinu popírá a tvrdí, že to musel udělat, aby zachránil Norsko i Evropu před nadvládou muslimů.

Zdroje: ČTK