Dnes je neděle 29. ledna 2023., Svátek má Zdislava
Počasí dnes -1°C Oblačno

Která kapela hrála v Paříži? Co lidé 'googlili' po útocích

Která kapela hrála v Paříži? Co lidé 'googlili' po útocích
Je má oblíbená kapela v pořádku? ptali se lidé Googlu po útocích v Paříži | zdroj: Profimedia

Jen co se 13. listopadu večer do zpráv dostala informace o teroristických útocích v Paříži, začali o nich lidé po světě vyhledávat informace. Zatímco ve Francii lidi zajímaly praktické otázky, ve zbytku světa lidé většinou do vyhledávače zadávali otázku "Co je ISIS" a "Co se stalo v Paříži", vychází z analýzy společnosti Google.

Google zveřejnil nejen nejčastější otázky, které lidé vyhledávali, ale i jak rychle po útocích si o nich něco zjišťovali. V rychlosti vedla samozřejmě Paříž, vzápětí se ale na útok ptali Berlíňané a Britové. V Tokyu útoky kvůli časovému posunu zaregistrovali s více než hodinovým zpožděním, i proto Japonce zajímalo mimo jiné to, zda útoky ještě stále pokračují.

Základní otázky ve většině metropolí byly shodné – co se stalo a co je Islámský stát. Pak se ale dotazy poměrně dost lišily.

Pařížané logicky nepotřebovali znát, co se v jejich městě stalo, stačilo jim zapnout televizi nebo si otevřít jakýkoli zpravodajský web. Místo toho je zajímaly praktické věci, tedy jak se útoky dotknou jejich běžných životů.

Vévodily tak dotazy "Co je výjimečný stav" a "Co je státní smutek", plus jim vrtalo hlavou, proč si teroristé zvolili zrovna hudební club Bataclan.

Lidi ve velkých městech zajímalo heslo "Pray for Paris", které se najednou začalo všude objevovat. Ale jen v Madridu hned sháněli informace o tom, jak si na Facebooku na profilovou fotku umístit francouzskou vlajku.

I když to nemuselo být myšleno zle, Američané, Kanaďané a Australané se zajímali hlavně o to, která kapela zrovna v Paříži hrála. Počet mrtvých zajímal Newyorčany až jako poslední…

Bez názvu Co lidé vyhledávali o útoku v Paříži? | zdroj: Google

Zdroje:
Vlastní