Krize v Sýrii: Annan chce podporu Ruska a Číny

- Aktuality autor: Nikola Velvarská

Syrskou krizi je třeba řešit rychle, ale harmonogram urovnání ani "umělé termíny" vytvářet nelze. Prohlásil to dnes na tiskové konferenci v Moskvě zmocněnec OSN a Ligy arabských států (LAS) Kofi Annan.

O tom, zda má prezident Bašár Asad odejít z funkce, musejí podle Annana rozhodnout sami Syřané.

Annan se v Moskvě snažil získat Rusko pro svůj mírový plán k ukončení násilností v Sýrii. V neděli jednal s prezidentem Dmitrijem Medveděvem a ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem, kteří za prodlužováním konfliktu v Sýrii vidí neochotu opozice k dialogu. Z Moskvy dnes večer Annan odlétá do Pekingu.

V zájmu uklidnění situace v Sýrii je podle Annana třeba jednat jak s vládou, tak s opozicí. "Všechny zainteresované strany je třeba posadit k jednacímu stolu," uvedl.

Syrská krize se podle zmocněnce OSN "nesmí táhnout donekonečna", ale vytvářet časové plány nelze. "Sestavovat harmonogramy a umělé termíny je nepraktické, pokud není po ruce dohoda obou stran," konstatoval Annan. Syrská opozice jednání s vládou odmítá, požaduje bezpodmínečný odchod prezidenta Asada.

V Pekingu bude Annan jednat v úterý a ve středu. Před odletem z Moskvy dnes prohlásil, že v Číně počítá se stejnou mírou podpory, jaké se mu dostalo v Rusku.

Tagy: Rusko Čína Sýrie podpora krize

Zdroje: ČTK