Koruna společně s regionem znovu oslabila

- Aktuality autor: Michal Polák

Koruna dnes navázala na vývoj z předchozího dne a společně s regionem oslabila. Podle údajů serveru Patria Online byla v závěru obchodování proti středě k euru slabší o 10 haléřů slabší na 24,90 Kč/EUR. K dolaru ztratila 12 haléřů na 19,92 Kč/USD.

Negativní pro region je podle analytiků vývoj ve světě, navíc dnes vyšla horší data z polské ekonomiky, která upozornila na rostoucí pravděpodobnost uvolňování měnové politiky. Polský zlotý na zveřejněná data reagoval oslabením a s tím se svezla i česká koruna.

V červených číslech se však pohybovala i další riziková aktiva. "Eurodolar se po ranním růstu většinu dne držel, později odpoledne ale začal klesat a blíží se hranici 1,2500 USD/EUR, čímž dokresluje negativní vývoj na trzích. Hlavní akciové indexy v Evropě i USA zůstávají v záporu," uvedl Tomáš Vlk z Patria Finance.

Nejistota kolem vládního balíčku

Podle Michala Brožky z Raiffeisenbank by na českou korunu mohla také negativně doléhat nejistota ohledně brzkého schvalování vládního balíčku úsporných opatření. "Případné neschválení by zvýšilo politickou nejistotu, což by koruně v aktuálním prostředí neprospělo," uvedl.

Jiří Škop z Komerční banky připomněl, že v pátek budou zveřejněna čísla o české peněžní zásobě za červenec, v Polsku centrální banka zveřejní inflační očekávání za srpen a v Maďarsku budou zveřejněny červencové ceny v průmyslu. Žádný z těchto údajů by podle něj ale na trhy velký vliv mít neměl.

Pro nejbližší dny bude klíčové vyjádření k měnové police americké centrální banky (Fed) v pátek v Jackson Hole a Evropské centrální banky příští týden ve čtvrtek, dodal Brožka.

Tagy: Koruna Euro Dolar oslabení posílení

Zdroje: ČTK