Pobřežní stráž zachránila 55 imigrantů ze ztroskotané lodi. Stovka zemřela

- Aktuality autor: red

Ze 150 migrantů, jejichž loď ztroskotala při plavbě z Indonésie do Austrálie, se jich dosud podařilo zachránit 55. Osud ostatních nezvěstných je nejistý, uvedla agentura s odvoláním na australský úřad námořní bezpečnosti (AMSA).

Do pátrání, které záchranáři obnoví zase v pátek za denního světla, se zapojila rovněž Indonésie. Australané nicméně na moře spustili menší plavidlo, které bude k dispozici po celou noc. Některé ze zachráněných se totiž podařilo lokalizovat díky křiku a pískání. 
Plavidlo s migranty se potopilo v Sundském průlivu asi 80 kilometrů od pobřeží Jávy a 400 kilometrů od Vánočního ostrova, australského území v indickém oceánu.

"Mnoho desítek lidí nemuselo přežít," řekl australský ministr vnitra Jason Clare novinářům v Sydney. Tři z uprchlíků utrpěli těžká zranění, jednoho z nich pokousal žralok. Na palubě byly i ženy a děti.

Jeden z pasažérů lodě kontaktoval ve středu telefonicky australské úřady s tím, že plavidlo má problémy s motorem a potřebuje pomoc. Pak loď začala nabírat vodu a nakonec se potopila. Indonéským úřadům se nepodařilo plavidlo nalézt, ale jedna obchodní loď v oblasti dnes časně ráno hlásila přítomnost lidí ve vodě, které se snaží zachránit.

Do Austrálie směřuje řada lodí s uprchlíky. Plavidla jsou často přeplněná a nebezpečná. Od roku 2001 zahynulo na moři skoro 1000 lidí, kteří se snažili dostat do Austrálie - jen za letošek jich bylo na 300.

Problém uprchlíků a ochrany hranic je v Austrálii citlivým politickým tématem, přestože země přijímá poměrně málo uprchlíků. Austrálie hodlá obnovit uprchlické tábory na tichomořských ostrovech Nauru a Papua-Nová Guinea ve snaze odradit uprchlíky od nebezpečné plavby do Austrálie.

Tagy: smrt imigrace peklo Austrálie Indonésie

Zdroje: ČTK