Koruna dál stagnovala k euru a nepatrně posílila vůči dolaru

- Aktuality autor: Michal Polák

Česká měna dnes dál stagnovala k euru a nepatrně posílila vůči dolaru. Dnešní obchodování končila podle údajů serveru Patria Online stejně jako při úterním závěru na 25,26 Kč/EUR a k dolaru koruna zpevnila o čtyři haléře na 19,40 Kč/USD. Na korunovém devizovém trhu dnes bylo mrtvo, shodli se analytici. 

"Kurzový vývoj koruny vůči euru byl ve středu týdne naprosto nezajímavý. Kurz se po celý dnešní den držel na mezibankovním trhu v pásmu necelých sedmi haléřů těsně nad úrovní 25,20 Kč/EUR," konstatoval hlavní ekonom Komerční banky Jan Vejmělek. Česká měna podle něj nijak nereagovala na pokračující posilování eura vůči dolaru, ani na dnešní oslabování polského zlotého a maďarského forintu. Bez odezvy trhu zůstaly i komentáře centrálních bankéřů, dodal Vejmělek. 

Podle analytika Patria Finance Tomáše Vlka zástupci České národní banky přicházejí s novými komentáři poslední dobou často. "Dnes tu máme příspěvky hned od tří členů bankovní rady, které se točí stále kolem myšlenky devizové intervence. Že jde o další nástroj, na který se banka soustředí po snížení sazeb na nulu, zaznělo už mnohokrát a případná intervence by zřejmě našla dostatečnou podporu," konstatoval Vlk. 

Přibývající slovní výstupy podle něj naznačují, že by banka ráda viděla kurz koruny výš. Reakce trhu na komentáře centrálních bankéřů však už není výrazná. "Lze z toho usuzovat, že trh příliš nečeká, že by na současných úrovních ČNB zasáhla," doplnil Vlk. 

Podle Vladimíra Pikory z Next Finance je teoreticky dokonce možné, že koruna bude koncem roku překvapivě silná. Potrvá to však jen chvíli. "I když kurz zapomene na intervenci, to hlavní v něm zůstane - a to je recese a padající průmysl. I bez ČNB bude muset koruna oslabit, jen to nepůjde tak hladce. A pak je tu ještě druhá varianta. ČNB bude odvážná a intervenovat bude. A koruna oslabí hned," dodal.

Tagy: Koruna Euro Dolar

Zdroje: ČTK