Konec ateliérů a pózování podle scénáře? Novým trendem je zachytit skutečný příběh

GALERIE MAGAZÍN - Magazín autor: Petr Sobol

Nuceným úsměvům a pohledům do fotoaparátů odzvonilo. Pokud chcete zachytit veselé chvilky s rodinou, nemusíte už hledat nejbližší fotoateliéry a před naaranžovanými kulisami pózovat podle naučených not. Lifestylové focení je toho přesným opakem.

Atelier MONA

Atelier MONA , zdroj: www.ateliermona.cz

"Lifestyle je vlastně vyprávění příběhu," uvedla fotografka Monika Bauer, která se profesionálnímu focení věnuje zhruba pět let. Poslední tři roky se zaměřuje právě na lifestyle, který vystihuje potřeby dnešní moderní a uspěchané doby.

Lidé už nemají čas trávit hodiny cestováním a sezením v ateliéru. "Nebo se jim nechce vycházet z jejich domácí ulity. Takto ale fotograf přijede přímo k nim a pro řadu lidí, hlavně tedy mužů, je to pohodlnější," dodala fotografka z Havířova.

Lifestylové focení se nemusí odehrávat pouze doma, probíhá třeba v parku, na zahradě, v cukrárně či na pouti. Fotografové přitom nejčastěji zachycují společné chvíle rodičů a jejich dětí. I těch nejmenších. "Je pravda, že maminky už zase upouští od focení novorozeňátek v želvím oblečku a vrací se zpět k přirozeným fotkám v náruči," přiznává Bauer.

Právě u focení novorozenců se lifestyle těší stále větší popularitě. Pro jejich rodiče je totiž daleko jednodušší pozvat si fotografa domů, než se s několikadenním dítětem trmácet do neznámého prostředí v ateliéru.

"Cítila jsem, že rodiče unavuje čekat, než dítě usne, než ho třeba uspím. Takto si ale v průběhu focení mohou lehnout a odpočinout si, aby jim to bylo příjemné," dodala fotografka, která se více než dvacet let pohybovala u policie. "Pracovala jsem s dětmi, se skupinami od předškoláků až po teenegery, takže si k nim umím najít tu správnou cestu," říká.

Současnému trendu ve focení se věnují také sestry Milada Koutníková a Markéta Málková. První z nich se v současné době zaměřuje především na workshopy, druhá je hlavní fotografkou rodinného ateliéru v Praze. "Lidé u lifestylu nepózují, ale chovají se přirozeně a uvolněně," poukazuje na hlavní klady tohoto stylu Málková. "Jako fotografka se tak dostávám mnohem blíž k autentickým situacím, ale i k lidem samotným. Děti jsou spontánní, ve svém prostředí se cítí bezpečně a zvesela mě ignorují, což je pro nenucené snímky ideální," říká s úsměvem.

Moderní doba

Dnešní doba sociálních sítí sice přeje bezchybným fotografiím, jenže lidé na nich sdílí pouze to, co chtějí a co si většinou sami naaranžují. Lifestyle se tomu ale vymyká, nenásilnou formou totiž dokáže zachytit přirozené emoce. "Taky mě baví jistá dávka nejistoty a momenty překvapení, které s sebou každá návštěva rodiny za účelem lifestylového focení nese," popisuje Koutníková.

Pro samotné fotografy je toto focení i velkou výzvou. "Prakticky totiž nevíte, do čeho jdete. Nevíte, jak vyjde světlo nebo kde najdete dobrou kompozici," dodala fotografka z Prahy.

Zhruba před deseti lety ještě udávalo trendy ateliérové focení, teď se ale do popředí dere právě lifestyle. "Řekla bych, že je to půl napůl. Ale samozřejmě přirozené fotky dokážeme zachytit i v ateliéru," říká zkušená fotografka Málková.

Lifestylové focení je ve srovnání s ostatními styly stále v plenkách. Do budoucna se ale dá čekat, že jeho popularita stále poroste. "Lidé totiž v dnešní době chtějí žít moderně a lifestyle do moderní doby zkrátka patří," má jasno Bauer.

Tagy: Česko domácí fotografie umění a kultura děti a rodina umělecké fotografie

Zdroje: vlastní