Kleslová si chtěla 'přihřát polívčičku' na Peroutkovi a stala se obětí žertíku

- Aktuality autor: art

"Vila Karla Čapka, kterou MČ Praha 10 loni koupila odkoupila, dnes opět vydává opravdové poklady. Peroutkův článek je konečně na světě, vzkazuje světu s nadsázkou naše paní starostka Radmila Kleslová," uvedla radnice na svém Facebooku pod fotkou s útržkem údajného článku Ferdinanda Peroutka, po kterém několik měsíců zoufale pátral Hrad. Jenže jak se později ukázalo, Kleslová se stala obětí kanadského žertíku. 

Útržek "Peroutkova článku" zveřejněného na profilu Prahy 10

Útržek "Peroutkova článku" zveřejněného na profilu Prahy 10,zdroj: Facebook

K jeho autorství se přihlásil literární kritik Jaromír Slomek.

"Necháme ho prozkoumat," řekl novinářům radní Bohumil Zoufalík poté, co společně s částí novinářů přišel z Čapkovy pracovny s údajnou titulní stranou Přítomnosti v ruce. Článek je na ní vlevo dole, jak si ho měl zapamatovat prezident Miloš Zeman.

"'Peroutkův článek je konečně na světě,' vzkazuje světu s nadsázkou naše paní starostka Radmila Kleslová. Pravost se momentálně snažíme prověřit," píše městská část na Facebooku.

"Tento dokument bude, stejně jako další nalezené materiály, odeslán k expertize Národního památkového ústavu. Teprve po vyhotovení odborné analýzy budeme moci sdělit definitivní stanovisko k jeho pravosti," reagoval na dotaz, zda městská část nechá dokument zkoumat, když jde o zjevné falzum, mluvčí Prahy 10 Vít Novák.

Slomek, který působí v časopisu Týden, sdělil Českému rozhlasu Radiožurnálu, že falešný článek vytvořil jako legraci pro kolegy novináře. "Já jsem si říkal, že je nedůstojné, co předvádí Hrad s hledáním článku, který neexistuje a že se trochu vysměju žertem této frašce, která už unavuje," uvedl.

"Peroutkův" článek nechal během novinářské prohlídky Čapkovy vily na stolku v pracovně spisovatele. 

11148450_10155680018910456_3794969298783509437_n

Pro náhled celé stránky klikněte přímo na snímek,zdroj:Facebook

Prezidentův mluvčí Ovčáček odmítl pravost nalezeného výtisku na Facebooku. "28. 10. 1938 byl z nařízení druhorepublikové vlády pracovní den. Žádné zvláštní vydání by cenzura nedovolila. A navíc - na místě utržení části stránky se skví zcela nový, bílý papír," napsal.

Lidé, kteří fotografie komentovali na Facebooku, si všimli ještě dalších nedostatků, například že prvorepubliková Přítomnost byla sázená do dvou sloupců nebo že je na výtisku použito moderní písmo.

O tom, že jde o podvrh, novináře ujistil i historik Národního památkového ústavu Filip Srovnal, který předměty v Čapkově vile zkoumal. "Je to papír dnešní gramáže. Navíc je to vytištěné na inkoustové tiskárně," uvedl.

Polovinu dvojvily, která patřila spisovateli Karlu Čapkovi, zakoupila radnice Prahy 10 předloni od soukromého majitele za 44 milionů korun. Novinář Peroutka byl Čapkovým přítelem.

Spory o Peroutkovo dílo začaly Zemanovým lednovým projevem, v němž mimo jiné tvrdil, že novinář napsal článek Hitler je gentleman, což podle odborníků není pravda. Za svůj výrok se zatím Zeman neomluvil. Prezident nabídl nálezci údajného článku odměnu 100 tisíc korun.

Tagy: Česko domácí český prezident česká politika

Zdroje: ČTK