KLDR umístila dvě své rakety na mobilní odpalovací zařízení

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 5. 4. 2013 11:18) - Aktuality autor: Michal Polák

Severní Korea dnes instalovala dvě rakety středního doletu na mobilní odpalovací zařízení na východním pobřeží země. Informovaly o tom jihokorejské armádní zdroje. Zpráva vyvolává spekulace, že KLDR se chystá k nečekanému odpálení raket. 

Rakety KLDR

Rakety KLDR,zdroj: almanar.com.lb

Severní Korea tento týden přesunula na východní pobřeží dvě své rakety Musudan, které mají údajně dolet 3000 až 4000 kilometrů, a jsou tedy schopny zasáhnout Jižní Koreu, Japonsko a zřejmě i americký tichomořský ostrov Guam. 

Spojené státy v reakci na tento krok Pchjongjangu oznámily, že na vojenské základně na Guamu rozmístí svůj vyspělý protiraketový systém THAAD, aby podpořily obranu regionu před možným severokorejským raketovým útokem. 

Jižní Korea vyslala na moře dva torpédoborce vybavené vyspělým protiraketovým systémem Aegis - jeden operuje u jejího východního pobřeží a druhý u západního. 

"Počátkem tohoto týdne Severní Korea přesunula vlakem dvě rakety Musudan na své východní pobřeží," sdělil nejmenovaný vysoký jihokorejský vojenský představitel, jehož citovala jihokorejská tisková agentura Jonhap.

Severní Korea rakety Musudan skryla do blíže neidentifikovaného objektu, což je vnímáno jako snaha Pchjongjangu o překvapivý odpal. Zatím není jasné, zda se má jednat o raketovou zkoušku nebo o součást vojenského cvičení, napsala agentura Jonhap. 

Objekt je pod drobnohledem

Agenti jihokorejské a americké rozvědky objekt, který údajně skrývá rakety Musudan, obezřetně sledují. 

Střelu Musudan, která byla poprvé představena v říjnu 2010 na vojenské přehlídce v Pchjongjangu, severokorejský komunistický režim ještě nikdy netestoval. 

"Pečlivě monitorujeme severokorejské raketové přípravy, ale zatím není jasné, kdy a kam KLDR rakety odpálí," prohlásil mluvčí jihokorejského ministerstva obrany Kim Min-sok. Podle něj by Pchjongjang mohl pro odpal zvolit nějaké "významné" datum. 

Pozorovatelé se domnívají, že Pchjongjang s největší pravděpodobností raketu odpálí někdy kolem 15. dubna, kdy si národ připomíná narození zesnulého zakladatele KLDR Kim Ir-sena, dědečka stávajícího vůdce Kim Čong-una.

Tagy: rakety KLDR

Zdroje: ČTK