KLDR prý nutí své občany k otrocké práci v zahraničí, vydělávají jí miliardy

- Aktuality autor: roj

Až 50 tisíc Severokorejců poslala jejich vláda na práci do zahraničí, nejčastěji jako horníky či dělníky. Za jejich téměř otrockou práci inkasuje o daných zemí, mezi nimiž jsou údajně i některé evropské státy, miliardy dolarů. Podle speciálního zpravodaje OSN pro KLDR Marzukiho Darusmana tím KLDR řeší nedostatek deviz.

KLDR nutí své občany pracovat za téměř otrockých podmínek v zahraničí, aby za ně inkasovala zahraniční měnu (ilustrační snímek)

KLDR nutí své občany pracovat za téměř otrockých podmínek v zahraničí, aby za ně inkasovala zahraniční měnu (ilustrační snímek),zdroj: ThinkStock

KLDR čelí od roku 2006 mezinárodním sankcím, jež na ni byly uvaleny kvůli jejím zbrojním jaderným testům. Země trvale zápasí s nedostatkem deviz.

Darusman chce, aby státy, jež Severokorejce přijímají, umožnily OSN vyšetřit podmínky, v nichž lidé z KLDR pracují. Podle jeho informací pracují Severokorejci až 20 hodin denně, nemají dostatek jídla a dostávají minimum peněz.

Většinou jsou zaměstnáni v důlním a textilním průmyslu a také ve stavebnictví. Podle Darusmana nejde jenom o Rusko a Čínu, ale i o státy v Africe, na Blízkém východě nebo v Evropě. Z evropských států se zmínil o Polsku.

Darusman se domnívá, že KLDR získává z práce svých občanů v cizině ročně mezi 1,2 až 2,3 miliardy dolarů (30 až 56 miliardy korun).

Tajemník severokorejského velvyslance při OSN Čche Mjong-nam označil Darusmanovu zprávu za "krajní projev politizace". Jeho informace prý nijak nesouvisí s lidskými právy.

Rada bezpečnosti OSN zařadila téma lidských práv v KLDR do svého prosincového jednání. Reaguje tím na loňskou zprávu vyšetřovací komise, v níž se konstatuje, že násilnosti páchané v KLDR se dají přirovnat ke krutostem páchaných nacisty.

Tagy: zahraničí otroctví Severní Korea KLDR lidská práva

Zdroje: ČTK