KLDR prý chystá odpálení rakety, Pentagon připraven ji sestřelit

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Severní Korea údajně dokončila přípravy odpálení rakety středního doletu z východního pobřeží země. Technicky prý může být raketa Musudan o dosahu až 4000 kilometrů odpálena už ve středu, informovala dnes jihokorejská agentura Jonhap. Velitel amerických vojsk v Tichomoří prohlásil, že Američané jsou schopni severokorejskou raketu zlikvidovat. 

Rakety KLDR

Rakety KLDR,zdroj: almanar.com.lb

"Na základě analýzy jihokorejské rozvědky, která zkoumala pohyby kolem severokorejské střely, jsme přesvědčeni, že KLDR dokončila přípravy na odpal. Technicky může být střela odpálena již zítra (ve středu)," uvedl podle agentury Jonhap nejmenovaný vysoký jihokorejský vojenský činitel. 

Zprávy o raketách Musudan dnes potvrdil i Pentagon. Vrchní velitel amerických vojsk v Tichomoří admirál Samuel Locklear při slyšení v americkém Kongresu prohlásil, že USA jsou schopny severokorejskou raketu po startu zlikvidovat. Pokud ale její dráha nebude nikoho ohrožovat, možná od sestřelení upustí. 

Admirál řekl, že severokorejské rakety by mohly zasáhnout Jižní Koreu, Japonsko a možná americký tichomořský ostrov Guam. Havajské ostrovy nebo americkou pevninu ale v dosahu nemají. "Pokud by šlo o obranu naší země nebo našich spojenců, protiakci bych doporučil," řekl Locklear senátorům. Sestřelení rakety, která by mířila do volného moře, by prý ale nedoporučil. 

KLDR nemá stran raket dobrou reputaci

Jižní Korea v pátek oznámila, že KLDR instalovala dvě rakety středního doletu na mobilní odpalovací zařízení na východním pobřeží země. Střelu Musudan, která byla poprvé představena v říjnu 2010 na vojenské přehlídce v Pchjongjangu, severokorejský komunistický režim ještě nikdy netestoval. Podle pozorovatelů lze start rakety očekávat někdy mezi 10. a 15. dubnem. 

KLDR v pátek vyzvala zahraniční diplomaty, aby zvážili odchod ze země, protože prý od 10. dubna nebude schopna zajistit jejich bezpečnost. 15. dubna si severokorejský národ připomíná narození zesnulého zakladatele KLDR Kim Ir-sena, dědečka stávajícího vůdce Kim Čong-una. 

Loni 13. dubna Severní Korea vypustila balistickou raketu Unha-3. Ta však několik minut po startu explodovala, rozpadla se a zřítila do moře.

Tagy: KLDR pentagon jaderná válka

Zdroje: ČTK