KLDR je v krizi. Jižní Korea přestala dovážet milované sušenky Choco Pie

- Aktuality autor: Jakub Konečný

S uzavřením průmyslového komplexu Kesong, který donedávna provozovaly společně obě Koreje, přijdou Severokorejci o tolik potřebné miliardy dolarů ročně. Pro řadové občany se tím ale navíc zastaví i příliv zbožňované pochoutky posledních let - jihokorejských sušenek Choco Pie. Ty se pro obyvatele KLDR staly symbolem blahobytu Jihu a důkazem, že za hranicemi země není hůř než doma, jak se jim vláda dlouho snažila namluvit. 

Jihokorejské sušenky Choco Pie

Jihokorejské sušenky Choco Pie,zdroj: telegraph.co.uk

Čokoládové sušenky Choco Pie plněné želatinovou směsí připomínající bonbony marshmallows jsou podle britského listu The Guardian jedním z nejvyhledávanějších produktů na černém trhu v Severní Koreji. 

Sušenky začaly rozdávat jihokorejské podniky v průmyslové zóně Kesong v roce 2005 svým severokorejským zaměstnancům jako odměny. Komunistická diktatura totiž zakázala zaměstnavatelům v Kesongu, který se nachází na území KLDR, udělovat odměny peněžní, protože to bylo vnímáno jako příliš kapitalistické. Severokorejce proto odměňovali instantní kávou, nudlemi či pověstnými sušenkami. 

Většina dělníků nesnědla keks na místě, ale propašovala ho ven a pak ho prodala na černém trhu v oblasti Pchjongjangu. Japonský deník Sankei šimbun tvrdí, že za sušenku se dá utržit i 9,5 dolaru. Sušenek prý mohlo být denně v Kesongu rozdáno až 150.000 a mezi obyvateli Pchjongjangu si získaly téměř legendární pověst. 

"Slyšel jsem, že v odpadkových koších v Kesongu se zřídka našly obaly od Choco Pie," řekl jeden ze zaměstnanců ministerstva pro sbližování v Soulu listu Čoson ilbo. Severokorejské úřady se prý zpočátku snažily vynášení sušenek zastavit, ale postupně nad pašováním sladkostí přivíraly oči. 

"Sušenky Choco Pie jsou důležitým nástrojem názorových změn. V KLDR se staly symbolem jihokorejské prosperity," uvedl ruský expert na KLDR Andrej Lankov. Sušenky podle něj vyvracejí tvrzení Pchjongjangu, že Jižní Korea je chudší než Sever. 

Součástí kouzla čokoládových sušenek Choco Pie je nepochybně to, že pocházejí z Jižní Koreje, píše The Guardian. "Severokorejci mají mezi vlastním zbožím jen málo na výběr," podotýká Sok-il Pak, který pracuje pro organizaci pomáhající severokorejským uprchlíkům. 

Počátkem dubna se režim v čele s mladým vůdcem Kim Čong-unem rozhodl komplex Kesong uzavřít, Severokorejci už prý ale začínají hledat nové cesty, jak oblíbenou sladkost do země dostat. Jako většina zahraničního zboží bude zřejmě přicházet přes hranici s Čínou.

Tagy: KLDR Jižní Korea sušenky

Zdroje: ČTK