Klaus vetoval zákon o krajském referendu

- Aktuality autor: red

Prezident Václav Klaus v pátek vetoval zákon o krajském referendu. Norma se tak vrací k dalšímu hlasování do sněmovny. Ta už jednou přehlasovala Senát.

Václav Klaus, který svůj postoj zdůvodnil na svém webu, soudí, že její případné schválení by mělo být ponecháno na novou dolní komoru. 

"Zákon tohoto typu nemá být sněmovnou 'protlačen silou', navíc těsně před volbami," napsal. Kritizoval i podstatu předlohy, podle něj by se stala dalším krokem "k regionalizaci České republiky a k parcelování státu". 

Uzákonění pravidel krajského referenda v dolní komoře prosadili poslanci ČSSD, KSČM a Strany zelených, když 9. března silou svých hlasů zvrátili senátní veto. Normu tehdy podpořili 103 poslanci. Podle Senátu je předloha nadbytečná a obsahuje věcné nedostatky. 

Poprvé sněmovna tuto legislativní úpravu schválila již loni v listopadu, když pro ni bylo 59 ze 108 přítomných zákonodárců. I tuto okolnost prezident připomněl. 

"Původně byl (zákon) v Poslanecké sněmovně schválen velmi sporným poměrem 59:43 hlasů, tedy s pouhými 59 hlasy pro, což je podpora velmi slabá. Vážná debata o něm nikdy neprobíhala, ani v parlamentu, ani na veřejnosti," uvedl. Dodal, že proti zákonu byl nejen Senát, ale i vláda. 

"To velmi přesvědčivě naznačuje, že na zákon není v naší zemi konsenzuální názor," soudí Klaus. Zákon je podle něj pokusem o zavedení prvků přímé demokracie na úroveň kraje, což označil za velmi sporné.

"Na rozdíl od místního referenda se na úrovni kraje jedná o čistou politiku a na tu v našem ústavním systému platí - jako zásadní princip - mechanismus nepřímé demokracie," uvedl. Podle prezidenta by tak předloha ohrozila konzistentnost politického rozhodování. "Protože by mohla vést k tomu, že bude celostátní politika jedním či více kraji blokována," dodal. 

Sněmovna by se vrácenou normou mohla znovu zabývat na schůzi, která začíná 13. dubna. Pokud ji opět schválí, měla by platit od roku 2011. "Je to další krok k tomu, abychom postupně posilovali prvky přímé demokracie," obhajoval ji už dříve například místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka

Krajská referenda by se podle předlohy v budoucnu mohla konat pouze o věcech, které spadají do výhradní působnosti kraje. Nesměla by ale být o zřízení nebo zrušení krajských orgánů a jejich uspořádání, o volbě či odvolání hejtmana a dalších krajských představitelů, o ukládání pokut a o rozpočtu kraje nebo o krajských vyhláškách. Vlastní konání referenda by zajišťovala krajská samospráva, která by hradila i náklady spojené s hlasováním. 

Referenda se v současnosti mohou konat pouze na místní úrovni, jejich pravidly se sociální demokraté také inspirovali.

Tagy: referendum

Zdroje: ČTK