Klaus: Silácké výroky nekomentuji. Bárta: Omluva, byl jsem opilý

- Aktuality autor: Jakub Procházka

AKTUALIZOVÁNO. Není důvod komentovat silácké výroky z uzavřeného jednání, reagoval v pátek prezident Václav Klaus na zveřejnění nahrávky ze zasedání lidí podílejících se na vedení strany Věci veřejné, kde mj. zaznělo, že Klaus udělá to, co mu Vít Bárta řekne. Bárta se v pátek omluvil.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Můj vztah k faktickému lídrovi nejmenší vládní strany Vítu Bártovi je v médiích démonizován, uvedl. Klausovi nejvíce vadí to, že se opět objevila tajně pořízená nahrávka. 

"Zase se něco hraje na základě tajných nahrávek"

"Mě tyto nahrávky nevzrušují, silácké výroky, které proběhly na uzavřeném zasedání. To, že se opět hraje něco na základě tajných nahrávek, je něco, co mi zásadně vadí daleko víc než ta slova, která tam zazněla," řekl Klaus při příchodu na veletrh Svět knihy, který se koná na pražském Výstavišti. 

Prezidentův vztah k exministrovi dopravy Bártovi se ani po zveřejnění nahrávky nemění, je ale démonizován, dodal Klaus. 

"Dveře mám k němu kdykoliv otevřený"

Nahrávka, na níž při březnové poradě členové VV hovoří o Klausovi, se objevila na internetu. Upozornil na ni server iDnes.cz. Bárta v souvislosti se svou možnou kandidaturou na předsedu VV na nahrávce hovoří o svém vztahu s Klausem. Říká, že prezident udělá to, co mu řekne, protože za tím Klaus vidí svůj efekt. Prezident je podle něj sebestředný a zničil řadu lidí. 

"Dveře mám otevřený kdykoliv k němu. A když mu řeknu, že má něco tohle, tak on to udělá, protože za tím vidí nějaký svůj efekt," říká Bárta na záznamu.

Bárta: Moje slova berte s rezervou, byl jsem přiopilý

Bárta v pátek prohlásil, že jeho slova na nové nahrávce je třeba brát "se silnou rezervou", byl prý přiopilý. Za výroky vůči prezidentu Václavu Klausovi se omluvil. Věci veřejné jsou přesvědčeny o tom, že nahrávala bývalá šéfka poslaneckého klubu VV Kristýna Kočí. Podle předsedy VV Radka Johna jde o cíleně štvavou nahrávku a o spiknutí. 

Bárta na nahrávce mimo jiné uvedl, že má u Klause dveře otevřené a že má své lidi na Finančním analytickém útvaru ministerstva financí. "Mně je jen velmi líto, ze při tomto, nebojím se říci, podroušeném stavu, jsem si poněkud před spolustraníky dovolil zveličit svůj vztah k panu prezidentovi, za což je zapotřebí se mu omluvit," řekl Bárta při příchodu na mimořádné jednání sněmovní stranické frakce. Na útvaru žádné lidi nemám, zdůraznil. 

VV nahrávaly Kočí, teď se rozčilují, že (prý) nahrávala je

Kočí podle Bárty "zneužila soukromého dýchánku u těžkého francouzského vína" k pořízení záznamu. Jde podle něho o zjevné pokračující útoky Kočí, která prý nepochybně chystala v nejmenší vládní straně puč. "Co je na nahrávce, je třeba brát se silnou rezervou. Je jasně patrné, že nahrávka byla v mnohém nadsázkou," dodal exministr dopravy. Rovněž John je přesvědčen o tom, že na nahrávce "je vidět silný vliv lahví vína".

"Předpokládám, že jich bylo asi deset. Kristýna Kočí byla navedena, aby to natočila a snažila se vyprovokovat co nejvíce lidí k co nejšílenějším výrokům," zdůraznil. Bárta podle Johna "machroval". Ministr školství VV Josef Dobeš podotkl, že Kočí je druhá nejlepší nahrávačka po hokejistovi Jaromíru Jágrovi. Někteří zástupci VV očekávají, že nynější nahrávka není poslední, která se na veřejnosti objeví.

Tagy: bárta nahrávky

Zdroje: ČTK