Kerry je v Kyjevě, Ukrajincům chce dát miliardu dolarů

AKTUALIZOVÁNO VIDEO (aktualizováno: 4. 3. 2014 17:06) - Aktuality autor: Sebastian Kantor

Americký ministr zahraničí John Kerry dnes přiletěl do Kyjeva, kde chce vyjádřit podporu novým ukrajinským představitelům. Kerry zároveň podle agentury Reuters oznámil americkou pomoc Ukrajině ve formě záruky na půjčku ve výši nejméně jedné miliardy dolarů (asi 20 miliard korun). Pomoc je určena především na překonání problémů spojených s nutnými reformami energetiky. 

John Kerry s prozatimním ukrajinským prezidentem a premiérem

John Kerry s prozatimním ukrajinským prezidentem a premiérem,zdroj: Isifa.com

Kerry přijel na Ukrajinu v době, kdy Spojené státy a jejich západní spojenci zvyšují tlak na Moskvu, aby stáhla své vojáky z Krymu, pokud nechce čelit hospodářským sankcím a diplomatické izolaci. 

Pro zadluženou ukrajinskou ekonomiku by pomoc měla znamenat vítané posílení. Administrativa amerického prezidenta Baracka Obamy spolupracuje při přípravě miliardového balíku pomoci s Kongresem. 

Zmíněný balíček by rovněž umožnil technickou pomoc s reformami v oblasti energetiky, s posílením občanské společnosti, bojem proti korupci a se získáním rozkradeného majetku. 

Spojené státy na Ukrajinu vyšlou odborníky, kteří mají místní centrální bance a ministerstvu financí radit s tím, jak se vypořádat s hospodářskými problémy a korupcí. Američané rovněž proškolí pozorovatele, kteří budou dohlížet na dodržování mezinárodních standardů během voleb plánovaných na 25. května. 

"Část se uskuteční prostřednictvím balíčku MMF (Mezinárodního měnového fondu, částečně půjde o bilaterální pomoc, ale ve spojení s našimi partnery v úsilí o podporu Ukrajině," řekl novinářům během letu na Ukrajinu jeden z členů delegace doprovázející Kerryho

Tým expertů MMF na Ukrajinu dorazil už o víkendu a zkoumá stav ukrajinské ekonomiky. MMF chystá balík půjček Ukrajině. Mezi podmínkami jeho poskytnutí však pravděpodobně bude omezení státních dotací na energie, které nadměrně zatěžují státní rozpočet. Pomoc má na druhou stranu zmírnit dopady takového kroku na Ukrajince. 

Garance Bílého domu

Pomoc dnes oficiálně přislíbil i Bílý dům. Americký ministr financí Jack Lew dnes ve Washingtonu potvrdil, že jeho ministerstvo je připraveno na Ukrajinu vyslat odborné poradce. 

Bílý dům mimo jiné uvedl, že pomoc má Ukrajině zajistit dostatek financí na obnovení stability a hospodářského růstu. USA rovněž Ukrajině pomohou najít nové exportní trhy či snížit závislost na plynu dováženém z Ruska. Američtí experti, kteří mají ukrajinským úřadům pomoci dohledat rozkradený majetek, mají do země přicestovat už tento týden. 

Na programu Kerryho návštěvy Ukrajiny jsou především setkání s vysokými ukrajinskými činiteli včetně premiéra Arsenije Jaceňuka, úřadujícího prezidenta Oleksandra Turčynova, členy parlamentu a náboženskými vůdci. 

Kerry má rovněž namířeno do Paříže a ¨do Říma a mohl by se na svých cestách setkat také se svým ruským protějškem Sergejem Lavrovem, naznačily americké vládní zdroje. 

Tagy: Ukrajina Kyjev krize na Krymu

Zdroje: ČTK