Dnes je neděle 29. ledna 2023., Svátek má Zdislava
Počasí dnes -7°C Oblačno

Když zrušíte sockarty, lidé budou dostávat pozdě dávky, varuje ministerstvo

Když zrušíte sockarty, lidé budou dostávat pozdě dávky, varuje ministerstvo
Ludmila Müllerová s Petrem Nečasem | zdroj: Mediafax

Ministerstvo práce a sociálních věcí trvá na dalším pokračování projektu sKaret. Jako další důvod nyní přidalo varování, že pokud vláda neschválí jeho návrh na pokračování projektu, mohlo by dojít ke zpoždění výplaty některých dávek.

Podle serveru Týden.cz ministerstvo navzdory tlaku opozice i premiéra trvá na zachování sKaret. Jejich platební funkce by byla dobrovolná, a používaly by se jako identifikační průkazky. Vzhledem k rušení identifikátorů, například rodných čísel, by prý postupem času mohlo být komplikované zjišťování osobních údajů. Pro účely sociálního systému mají k tomuto účelu sloužit právě sociální karty.

Podle výpočtů ministerstva se díky efektivnímu využívání karty podaří každému klientovi sociálního systému ušetřit oproti klasickému bankovnímu účtu až 712 korun ročně. „To je ovšem úsměvný argument, na který se mi nechce ani reagovat,“ okomentoval toto tvrzení expert na bankovní poplatky Patrik Nacher.

Riziko opožděných dávek

Dále ministerstvo argumentuje, že zrušení systému by vystavilo riziku ty, kteří už kartu převzali. „Mezi tato rizika zejména patří reálná možnost zpoždění výplaty nepojistných sociálních dávek u klientů, kteří je přijímají prostřednictvím účtu vedeného ke kartě sociálních systémů,“ píše ministerstvo.

S tím však nesouhlasí poslankyně Lenka Kohoutová z ODS, která patří k nejhlasitějším kritikům systému. Podle ní používá sociální kartu pouze část lidí, kterým chodí dávky. Navíc má stát možnost dohodnout se s Českou spořitelnou, která systém provozuje, na přechodném období.

Zdroje: