Dnes je neděle 29. ledna 2023., Svátek má Zdislava
Počasí dnes -1°C Oblačno

Když blonďatá superprezidentka pochválí padoušského premiéra

Když blonďatá superprezidentka pochválí padoušského premiéra
Ilustrační snímek | zdroj: Printscreen z filmu Limonádový Joe aneb Koňská opera

Značný rozruch vzbudil rozhovor Zuzany Čaputové, kterou si Slováci před nedávnem zvolili za svoji budoucí prezidentku. Blonďatá občanská aktivistka, do které si i mnozí tuzemští novináři promítli své představy o hlavě České republiky, si totiž dovolila ocenit slovenského rodáka – současného předsedu české vlády Andreje Babiše, píše Ondřej Neumann na webu Hlídací pes. 

"Je to člověk velmi úspěšný z hlediska svého byznysu, bezpochyby dobrý manažer a evidentně dobrý politik," zní klíčová věta z rozhovoru, který s ní pro Televizi Seznam 8. dubna vedl Jiří Kubík. Tuzemským příznivcům nové slovenské politické superstar při čtení zatrnulo.

Následovala čítanková reakce na situaci, kdy politik udělá něco, co neodpovídá škatulce, do které je zařazen. Tedy zaražené mlčení. Úplně stejné, jako když Andrej Babiš dobře reprezentuje republiku v Bílém domě či Miloš Zeman kupříkladu podpoří Izrael.

Pestrý život "vytržené věty" 

Čestnou výjimkou byl web Forum24.cz a komentátor Jiří Sezemský: "Jistě se dá předpokládat, že slovenská prezidentka bude ve svém postavení na adresu dění v historicky blízké sousední zemi volit diplomatická slova, a pochopitelně bude projevovat respekt k vůli voličů. Nicméně takto spontánně a jednoznačně vyjádřená pochvala je překvapující…"

Kdo zaraženě nemlčel, byly prokremelské weby AC24.cz a Sputniknews.com, které oba zveřejnily materiál s titulkem "Je rozplývání nad Čaputovou konec? Podpořila Babiše, čímž pobouřila pražskou kavárnu". Jako důkaz o "pobouření pražské kavárny" autorovi přitom stačil již citovaný článek Jiřího Sezemského.

Na svém facebookovém profilu se článku Forum24 poškleboval šéfredaktor MfD Jaroslav Plesl, tweetem si přisadil hradní mluvčí Jiří Ovčáček: "Plně souhlasím s názorem nové slovenské prezidentky Zuzany Čaputové na premiéra Andreje Babiše".

Na "pravou míru" vše na svém Facebooku začal uvádět i autor rozhovoru Jiří Kubík:

"Tak se nám tu na sítích rozjel takový 'nešvar'. Lidi čile diskutují, jak že to má ta Čaputová s Babišem, proč se jí vlastně jako politik líbí, když je to takový "padouch". Jako autor rozhovoru, z kterého se na sítích potuluje vytržená věta ("Je to člověk velmi úspěšný z hlediska svého byznysu, bezpochyby dobrý manažer a evidentně dobrý politik."), musím prohlásit, že její originální odpověď byla víc než co jiného vrcholem diplomacie…."

Padouch + Hrdina = Rodina

Podrobnosti Kubíkova „uvedení na pravou míru“ nejsou pro účely tohoto článku podstatné. Stejně jako argumentace Sezemského, prokremelských webů či Plesla. Každý si je může přečíst na webu či na Facebooku. Ostatně stejně jako rozhovor Čaputové pro Seznam.

To klíčové vidím v rezignaci na novinářský přístup. Na ochotu podívat se na politiky kritickým okem a připsat jim body kladné, ale i záporné (nebo naopak). Nikdo soudný nemohl očekávat, že Čaputová dorazí do Česka a řekne něco ve smyslu: Babiš je zloděj a Zeman proruský a pročínský aktivista.

Mnozí novináři (i "novináři") bohužel stojí na na jedné z barikád a pálí na druhou stranu. Doporučuji odejít z prvních linií a získat trochu toho nadhledu.

Čaputová není, nebyla a nebude vždy a všude pouze Limonádový Joe, a Babiš zas proradný Hogofogo. Navíc je třeba vždy a znova připomínat si ostražitost. Neboť v politice více než kde jinde platí: Padouch, nebo hrdina, my jsme jedna rodina!

Zdroje: