Kauza státních maturit: Stát vyhodil z okna 82 milionů korun

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Audit nařízený ministrem školství Marcelem Chládkem ukázal, že na státní maturity bylo nehospodárně využito 82 milionů korun. Ministr chce v budoucnu formu maturit pozměnit, a to jak v oblasti nákladů, tak samotného obsahu tzv. zkoušky dospělosti.

Žáci by povinně maturovali ze tří předmětů místo dosavadních dvou. Chládek to řekl na tiskové konferenci k dnešnímu zahájení státních maturit. 

Chyby byly zjištěny při čerpání peněz z EU na přípravu maturit, a to za dosavadní čtyřleté období. Výsledky auditu ukazují podle Chládka na "administrativně technická pochybení". Byly například špatně zadávány veřejné zakázky, uchazeči, kteří nesplnili podmínky, nebyli vyloučeni ze soutěže. Nebyly také dodržovány jednotkové ceny a mzdové náklady. Podle ministra se k tomu nyní budou muset vyjádřit odpovědní lidé z centra pro přípravu maturit Cermat. 

Do roku 2017 by se měla písemná část maturit skládat na počítači, o rok dřív by se už témata slohových prací mohla vyhlašovat v rozhlase a televizi. Ústní část zkoušek by byla v režii samotných škol. Díky tomu mají zkoušky výrazně zlevnit. Letošní ročník vyjde na 154 milionů korun, například na Slovensku je to kolem deseti milionů. 

Zatímco nyní maturují žáci povinně z češtiny a u druhého předmětu si volí mezi matematikou a cizím jazykem, zhruba v roce 2020 by měla být i matematika povinná. Žáci by si vybírali jen to, z jakého cizího jazyka budou maturovat. Matematika je přitom u maturantů stále méně oblíbená. Ještě v roce 2012 si ji vybralo 44 procent maturantů, letos jen 36 procent. 

"Hlásí se méně dětí," upozornil také ředitel Cermatu Jiří Zíka na klesající demografickou křivku. V roce 2011, kdy byly státní maturity spuštěny, k nim šlo 98 000 žáků. Letos se k řádnému termínu hlásilo něco přes 80 000 žáků. Dalších téměř 7500 žáků šlo k opravnému termínu. 

Chládek také dlouhodobě prosazuje záměr, aby byly jiné maturity pro gymnázia a jiné pro odborné školy. Absolventi učňovských oborů by mohli zhruba po třech letech praxe skládat mistrovskou zkoušku, která by byla srovnatelná s maturitou. 

"Student nastupující do prvního ročníku musí vědět, z čeho bude maturovat," upozornil ale Chládek s tím, že změny musejí být pozvolné. 

Letos končí v minulosti kritizované smlouvy na logistické zajištění maturit, kdy zadání v zapečetěných krabicích rozvážejí do škol najatá auta. Ministerstvu při změnách ale podle Chládka svazují ruce i pravidla EU. Ta totiž na přípravu zkoušek přispěla 80 milionů. 

Tagy: státní rozpočet státní maturity

Zdroje: ČTK