Dnes je úterý 31. ledna 2023., Svátek má Marika
Počasí dnes 0°C Oblačno

Kauza Forejt: V průběhu drogového dýchánku zařizoval schůzku u premiéra

Kauza Forejt: V průběhu drogového dýchánku zařizoval schůzku u premiéra
Jindřich Forejt a Vratislav Mynář | zdroj: Profimedia

Na záznamu je Jindřich Forejt zachycen při užívání drog, v jednom z kompromitujících záběrů telefonicky domlouvá schůzku u premiéra. Forejtovu totožnost na videu potvrdily mimo jiné dva na sobě nezávislé zdroje blízké Hradu, píše Eliška Hradilková Bártová na webu Hlídací pes. 

Dlouholetý vedoucí protokolu prezidenta republiky Jindřich Forejt rezignoval v úterý na svoji funkci. Nicméně již od minulého pátku byla jeho kancelář zapečetěna a očekávalo se oznámení jeho rezignace.

HlídacíPes.org v pondělí zveřejnil některé informace o obsahu kompromitujícího videa, které bylo pořízeno ve Forejtově soukromí.

Protože Hrad včetně prezidenta Miloše Zemana oficiálně zpochybňuje autenticitu videa a bagatelizuje konzumaci tvrdých drog, využívání služeb placených společníků i možnou vydíratelnost bývalého vysokého hradního úředníka, zveřejňujeme další podrobnosti svědčící o tom, že chování Jindřicha Forejta bylo bezpečnostním rizikem a publikování informace o existenci nahrávek je ve veřejném zájmu.

Co řekl Miloš Zeman (Rádio Impuls, 8. 12. 2016)

"Podívejte se, zaprvé já jsem to video, pokud vůbec existuje, neviděl a ani ho nechci vidět. Zadruhé, považuju za špínu lidi, pokud exituje, kteří ho natočili a považuji za ještě větší špínu ty, kdo si ho koupili, včetně serveru Hlídací pes, jak jsem se dočetl na internetu, a pokud je to pravda, tak slušný člověk by server Hlídacípes neměl vůbec sledovat."

"Nechtěl jsem premiérovi zasahovat do voleb"

Na dvou ze série devíti videí je zřetelně vidět, že si do nosu aplikuje bílý prášek, který do ložnice přinesl muž, jenž video tajně natočil. V záznamu hovoří sám Forejt o "piku" (hovorové označení tvrdé drogy pervitin – pozn.red.).

Zároveň je na záznamu jasně vidět i slyšet, že – navzdory situaci, v níž se nachází, a přesto, že jsou v bytu přítomni cizí lidé – řeší Forejt pracovní záležitosti.

Konkrétně vyřizuje telefonát ohledně schůzky s premiérem. Při tom jej tajně natáčí muž, jenž se s Forejtem zjevně zná delší dobu a který požívá jeho důvěry.

"…nechtěl jsem zasahovat panu premiérovi do voleb," říká Forejt do telefonu. "Určitě. No, ono se to ještě připravuje, dokumentů je tam celá řada, takže kdyby to bylo toho 17., 18. Výborně, pokud pan premiér může. Jste moc hodná. Děkuju, nashle, mějte se," ukončuje Forejt hovor.

Redakce se v minulých dnech opakovaně pokoušela Jindřicha Forejta kontaktovat a konfrontovat jej se zjištěnými skutečnostmi. Forejt však telefon nezvedal a na textové zprávy nereagoval.

Podle vyjádření prezidenta Miloše Zemana pro rádio Impuls stojí za Forejtovým odchodem z funkce pouze osobní a zdravotní důvody.

Nicméně klíčová postava hradního zákulisí Martin Nejedlý v rozhovoru pro HlídacíPes.org naznačil, že odchod Forejta se zjištěnými skutečnostmi souvisel.

Náhodné setkání

HlídacíPes.org se v uplynulých dnech snažil dopátrat souvislostí spojených s pádem Jindřicha Forejta. Při jedné ze schůzek s lidmi spojenými s Pražským hradem se s ním autorka tohoto textu shodou okolností setkala.

Forejta zastihla během čtvrtečního dopoledne v kavárně nedaleko Pražského hradu – byl na schůzce s šéfem administrativní sekce hradu Janem Novákem.

Ani jeden z účastníků setkání nechtěl schůzku komentovat. Forejt osobní žádost o rozhovor odmítl. "Nezlobte se, ale ne," reagoval Forejt při odchodu z kavárny na prosbu, zda by mohl zodpovědět pár otázek.

Později zaslal SMS zprávu: “Nezlobte se, musel jsem odjet. Nechtěl jsem být nezdvořilý," uvedl Forejt. "Pokud jsem správně zahlédl, seděla jste s jedním z kolegů. Ten Vám možná Vaše otázky zodpoví."

On sám pak na následně zaslané dotazy již nereagoval.

Prověrka na stupeň tajné

Užívání drog u vysoce postaveného státního úředníka lze považovat za jasné bezpečnostní riziko. Forejtovu totožnost a autenticitu kompromitujících videozáznamů potvrdily při osobní schůzce dva zdroje blízké Hradu.

Přesto podle informací HlídacíPes.org Národní bezpečnostní úřad před pár měsíci (v době kratší než půl roku) obnovil Jindřichu Forejtovi bezpečnostní prověrku na stupeň Tajné.

Nabízí se otázka, jak je možné, že NBÚ neodhalil riziko a Forejtovi, jenž se léta pohybuje v těsné blízkosti prezidenta, prověrku obnovil.

"Obecně lze uvést, že takovou skutečností, která by mohla mít vliv na platnost vydaného osvědčení, jsou samozřejmě i případné informace o požívání drog," konstatoval mluvčí úřadu Radek Holý s tím, že konkrétní případy komentovat nemůže.

Zároveň uvedl, že NBÚ průběžně monitoruje veřejně dostupné informace o lidech, kteří prověrkou disponují. Případem se ve středu zabývala také sněmovní komise pro kontrolu činnosti NBÚ.

Ačkoliv Jindřich Forejt ve funkci skončil, jako jediný z blízkých spolupracovníků Zemana prověrkou disponoval – na rozdíl od kancléře Vratislava Mynáře, jemuž prověrku NBÚ neudělil, a Martina Nejedlého, jenž odkazuje na to, že formálně vlastně ani není zaměstnancem Hradu.

Kdo a proč?

Kromě bezpečnostního rizika vyvstávají ještě další klíčové otázky: kdo a s jakým záměrem video natočil?

Zda šlo skutečně o pouhou mstu dealera, jak to prezentuje muž, který video nabízel, či zda šlo o složitou zákulisní hru s cílem Jindřicha Forejta odstranit a zdiskreditovat.

S ohledem na dlouhodobé spory Forejta s kancléřem Mynářem, jenž má za zády silného spojence Martina Nejedlého, se už delší dobu spekuluje o snaze Forejta zdiskreditovat.

Forejt, coby chráněnec prezidenta, mohl zabírat místo, které u něj pro sebe Nejedlý s Mynářem potřebují.

Jiné zdroje ale naopak uvádějí, že Nejedlý se v poslední době naopak za Forejta stavěl a před Mynářem jej hájil. Sám Nejedlý se v rozhovoru pro HlídacíPes.org od případu distancoval s tím, že byli a jsou s Forejtem dobří přátelé.

Eliška Hradilková Bártová pro Ústav nezávislé žurnalistiky

Zdroje: