Dnes je sobota 28. ledna 2023., Svátek má Otýlie
Počasí dnes -3°C Zataženo

Kalouskův úřad může slavit. Za leden a únor trhl rekord ve výběru DPH

Kalouskův úřad může slavit. Za leden a únor trhl rekord ve výběru DPH
Ministr financí Miroslav Kalousek | zdroj: Mediafax

Ministerstvo financí si v lednu a únoru připsalo nečekaný úspěch, který však pravděpodobně bude spíše souhrou náhod. V prvních sedmi týdnech roku 2013 bylo dosaženo rekordního výběru daní, a to jak samotné DPH, tak jejího součtu s příjmovými daněmi. Podle ekonomů se však z těchto prvních čísel nového roku rozhodně nedá hovořit o trendu.

Za prvních sedm týdnů roku 2013 vybral stát podle Lidových novin 48,7 miliardy korun, což je o 12,5 procenta více, než ve stejném období loňského roku. Jedná se o rekordní výběr v celé samostatné historii České republiky. Rekord pokořil i součet výběrů z DPH a příjmových daní, a to o více než 73 miliard.

Od začátku ledna byly sazby DPH zvýšeny o jedno procento na 15 a 21 procent. Ke stejnému nárůstu došlo v lednu 2010, jenže tehdy inkaso DPH meziročně pokleslo o 18,8 procenta. Na důvodech takto rozdílných výsledků se analytici neshodnou, rozhodně se však podle nich nedá z takto krátkého období vypozorovat jakýkoliv trend.

„Inkaso DPH se v průběhu roku dost proměňuje, ale důležitý je skutečný trend. V řadě měsíců najdeme různé extrémy, které ale nejsou z hlediska ekonomiky důležité,“ popisuje Michal Brožka, hlavní analytik Raiifeisenbank.

Zdroje: