Dnes je čtvrtek 9. února 2023., Svátek má Apolena
Počasí dnes 2°C Jasno

Kalouskova facka: Bárta naštval ministra. Ten pak šel a vybil si zlost

Kalouskova facka: Bárta naštval ministra. Ten pak šel a vybil si zlost
zdroj: Mediafax

Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) před dvěma týdny nafackoval devatenáctiletému mladíkovi, který ho urážel na pražském Malostranském náměstí. Deník MF Dnes teď přišel s teorií, že Kalouskovo špatné rozpoložení způsobil Vít Bárta (VV) během vyjednávání o bilionovém státním rozpočtu.

Kalousek se totiž s šéfem poslaneckého klubu Věcí veřejných pohádal a chvíli nato dal pohlavek „drzému studentovi". Ministr financí mohl vlastně nafackovat komukoli, kdo by se mu postavil do cesty, tvrdí MF Dnes.

Vyjednávání o rozpočtu bylo původně úspěšné, pak ale Bárta obrátil a měl další požadavky

Debata o rozpočtu se točila kolem sporu o 8,8 miliard korun pro resort dopravy, který vede Pavel Dobeš z Věcí veřejných. Kalousek ale odmítal peníze přidat. Přesto se v úterý 20. září nakonec dohodli na sedmi miliardách pro dopravu s tím, že VV podpoří jednotnou sazbu DPH ve výši 19 procent.

S dohodou souhlasil také premiér Petr Nečas (ODS), který podle MfD dlouhodobě podporuje jednotnou sazbu DPH. Úředníci ministerstva financí proto dohodu vypočítali a narychlo v noci na středu 21. září ji zapracovali do rozpočtu.

Kalousek byl naštvaný na Bártu a na mladíkovi si vybil zlost

V ten den měl kabinet schválit rozpočet už definitivně. Před schůzí se ale sešla trojice Nečas, Kalousek a Bárta, aby doladili některé drobnosti. Bárta se rozmyslel a rozhodl se usmlouvat další požadavky - vyšší firemní daně progresivní zdanění zaměstnanců.

To byla pro ministra Kalouska poslední kapka, naprosto vybuchl a nadával Bártovi. Ze schůzky pak rázně odešel a na chodníku potkal vulgárního mladíka, rekonstruuje deník MfD.