Dnes je pátek 3. února 2023., Svátek má Blažej
Počasí dnes 1°C Občasný déšť se sněhem

Kalousek: Už vás nebudeme tolik dusit škrtáním. Začneme utrácet

Kalousek: Už vás nebudeme tolik dusit škrtáním. Začneme utrácet
Ministr financí Miroslav Kalousek | zdroj: Mediafax

Slova ministrů Nečasovy vlády, že kabinet začne místo dosavadního šetření podporovat nastartování ekonomiky investicemi, nejspíš skutečně začnou být přetavována v činy. První nástřel rozpočtu na příští rok, který ve středu přinesl na vládu ministr financí, plánuje podle Hospodářských novin výdaje téměř 1,13 bilionu.

„Spokojujeme se s tím, že deficit veřejných financí bude pod třemi procenty HDP, abychom vedle konsolidace veřejných financí zajistili i předpoklady pro ekonomický růst,“ uvedl premiér Nečas. A přidal se i ministr financí Miroslav Kalousek, do nedávna hlavní „škrtací jestřáb“ ve vládě. „V momentě, kdy jsou úroky ze státních dluhopisů historicky nízké, není třeba dusit ekonomiku více, než je nezbytné,“ řekl na tiskové konferenci po zasedání vlády.

V současnosti si díky konsolidovaným financím stát půjčuje mnohem levněji, než se očekávalo. To umožňuje poněkud „povolit šrouby“ a více investovat do ekonomických pobídek. Do čeho konkrétně by mělo být investováno, ministři zatím nerozhodli, priority by se měly vyjasnit během další tvorby rozpočtu. „Je to otázka priorit, které vláda bude tvořit během celého rozpočtového procesu,“ řekl k tomu Kalousek.

Podpory by se měl dočkat hlavně podnikatelský sektor. Chystá se například zrychlení daňových odpisů nebo podpora technického vzdělávání formou daňových úlev. Premiér však především spoléhá, že ohlášená změna vládní politiky přiměje lidi více utrácet. „Více než padesát procent HDP je tvořeno spotřebou domácností,“ upozornil premiér. 

Zdroje: