Dnes je čtvrtek 9. února 2023., Svátek má Apolena
Počasí dnes 2°C Jasno

Kalousek navrhuje zmrazit na tři roky důchody a 20% DPH

Kalousek navrhuje zmrazit na tři roky důchody a 20% DPH
zdroj: Mediafax

Ministr financí Miroslav Kalousek připravuje další úspory v rozpočtu. Chce jich dosáhnout například zmrazením důchodů na tři roky nebo zvýšení DPH na hodnotu 20 procent. Ekonomičtí ministři budou o jeho návrzích ještě diskutovat.

"Budu navrhovat vázání výdajů ministerstev. Plošné to nebude," ujišťoval Miroslav Kalousek server iDnes.cz. Kromě toho chystá další úsporná opatření, chce totiž ušetřit v letošním roce 23 až 26 miliard korun, o něž by se zvýšil schodek rozpočtu kvůli nízkému ekonomickému růstu.

V návrhu ministerstva financí, který půjde na poradu ekonomických ministrů, jsou zahrnuty další opatření. Bude se totiž řešit i výhled na rok 2014, a tak se budou muset navrhovat ještě větší škrty. V příštím roce chce Kalousek ušetřit 42,4 miliardy korun, v roce 2014 potom 84,4 miliardy.

Nižší sadzba stoupla na 14%

Kvůli tomu se budou řešit i návrhy na 20procentní DPH, zmrazení důchodů na tři roky nebo zrušení porodného. Nic konkrétního zatím ale nechce ministr potvrdit. "Do porady ekonomických ministrů ze mě nic dalšího nedostanete," uvedl.

Své návrhy ale bude muset těžko prosazovat. Například Věci veřejné prohlásily, že další zvýšení DPH je pro ně nepřijatelné. Nižší sazba totiž už letos stoupla na 14 procent, vyšší je na 20 procentech. Za rok se bude sazba sjednocovat na 17,5 procenta, přičemž Kalousek i premiér Petr Nečas již dříve prosazovali hladinu 19 procent.

Kromě toho se v materiálu počítá s rušením některých úřadů. Česká obchodní inspekce by se měla začlenit pod Generální ředitelství cel a Státní energetická inspekce pod Energetický regulační úřad.